HBO, corona virüsü sebebiyle çekimleri durdurulan dizi oyuncularına ödeme yapacağını açıkladı

Sinema ve televizyon yapımlarının prodüksiyonları peş peşe erteleniyor ve iptal ediliyor. HBO’dan bu durumdan etkilenen dizilerine dair ilk açıklama geldi.

Yapılan açıklamada setleri durdurulan oyuncular için bir ödeme planı oluşturulduğu bilgisi paylaşıldı. “E peki ya set çalışanları?” diye soruyoruz haliyle… Daha önce Netflix’in corona virüsü sebebiyle üretimleri durdurulan yapımlarda çalışanlar için aldığı birtakım önlemlerden sonra bu hafta WarnerMedia da üretimlerin durmasından ötürü çalışanlara 100 milyon dolar yardım edeceğini açıklamıştı.

Ödemelerinin HBO tarafından yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmayan, Succession, Barry, The Righteous Gemstones ve Euphoria yapımlarıyla ilgili karar ise profesyonel oyunculara yardım ve destek sağlayan SAG-AFTRA Vakfıyla yapılacak görüşmeler sonucu belli olacak gibi görünüyor.

Pandemi sebebiyle fiziksel izolasyon kurallarına uyan birçok insanın evde kalmasıyla pek çok sektörün sekteye uğramasına karşın dijital ve geleneksel TV platformlarının popülaritesinde yaklaşık yüzde 20’lik bir artış olduğu da WarnerMedia’nın açıkladığı veriler içerisinde. Bu durumdan belki de oyunculardan çok daha fazla etkilenen set çalışanları için de bir an önce küresel anlamda benzer kararlar alınmasını umuyoruz.

Yazı: Selcan Kuhak