HBO Max, “Friends ekibi yeniden bir araya gelecek mi?” sorusuna noktayı koydu

İlk kez 1994’te yayınlanan ve 2004’e kadar izleyicisiyle buluşmaya devam eden fenomen Friends dizisinin oyuncularının tekrar bir araya gelme ihtimalleri ara ara konuşulurdu. Bu ihtimal dizinin haklarını aldığını bildiğimiz HBO Max’den yapılan açıklama ve oyuncuların da kendi Instagram sayfalarında paylaştıkları fotoğraflar ile nihayet doğrulandı. Ekip, özel bir bölüm için çoktan bir araya gelme kararı almış bile!

Kulislerde dizinin oyuncuları Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer’ın bu özel bölüm için kişi başı tam 2,5 milyon dolar alacağı konuşuluyor. Netflix ile HBO arasındaki süreç ise biraz karmaşık.

Yapılan anlaşma gereği Netflix’ten izlenen Friends’in hem var olan 236 bölümünün hem de yayınlanacak özel bölümünün gösterim haklarını HBO Max satın aldı. Her ne kadar sitcom finalini 15 yıl önce yayınladıysa da pazar araştırmacıları Friends’in Netflix’in en çok izlenen dizilerinden biri olduğunu söylüyor. Öyle ki Friends, İngiltere’de Netflix’in en çok izlenen dizisi, ABD’de de en çok izlenen ikinci dizi olmuştu. Warner Bros. Home Entertainment Variety‘ye verdiği demeçte dizinin Netflix’ten ayrıldığı haberinin bile dijital sürümlerinin satışlarını “kabaca üç katına çıkarttığını” söyledi.

Ben Winston’ın yöneteceği, yapımcılığını Kevin Bright, Marta Kauffman ve David Crane’in yanı sıra dizinin oyuncularının da üstleneceği özel bölümün dijital platformlar yarışına Mayıs’ta katılacak HBO Max’te yayınlanacağı bilinse de tam tarih henüz verilmedi.

Yazı: Işıl Saykan