HBO Max’den dev hamle: Matt Reeves’in “Batman” evreninden dizi yolda

17 film, 15 dizi, yüzlerce çizgi roman… Aile yadigârı serveti, aşamadığı geçmişi, teknolojik oyuncaklara obsesyonu ve Joker’le olan amansız mücadelesiyle Batman; 1939’dan beri popüler kültürün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Anlaşılan o ki, daha uzun yıllar da yer almaya devam edecek.

Dawn of the Planet of the Apes, Cloverfield, Felicity gibi işlerin yönetmeni Matt Reeves’in, Bruce Wayne’in dedektif kimliğine odaklanacak “noir bir Batman hikâyesi” çektiğini biliyoruz. Başrolde yükselen yetenek Robert Pattinson var. Yeni gelişmeler, karakterin haklarını elinde bulunduran Warner Bros.’un, Kara Şövalye için daha fazla planı olduğunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta Warner Bros. Television ile anlaşma imzalayan Reeves, şirketin streaming platformu HBO Max için dizi çalışmalarına başlıyor.

Gotham şehrindeki yolsuzlukların anatomisini inceleyecek The Batman’in üzerine inşa edilecek proje, farklı platformlarda karşımıza çıkacak yeni bir evreni başlatacak. Henüz hazırlıkları devam eden filmde kurulacak dünya genişletilecek ve Gotham şehrinden birçok kompleks karakter daha yakından tanıtılacak. Projenin Gotham City Polis Departmanı’nı odağa alacağı ve Jeffrey Wright’ın hayat verdiği Komiser Gordon’ın büyük yer edineceği söyleniyor.

Yönetmen Reeves gelişmeler için oldukça heyecanlı. Sevincini saklamayan Reeves, hislerini şöyle aktarıyor: “Sadece filmde yarattığım dünyanın vizyonunu genişletmek için değil, aynı zamanda sadece uzun biçimli bir formatın sağlayabileceği derinlik ve detayları keşfetmek için inanılmaz bir fırsat. Suç ve yolsuzluğun dünyaları hakkında çok aydınlatıcı ve güçlü bir şekilde yazan, inanılmaz yetenekli Terence Winter’la çalışmaya başlamak da, katıksız bir rüya…”

Terrence Winter ismi tanıdık gelmiş olabilir zira kendisini The Sopranos ve Boardwalk Empire gibi yüksek profil yapımlardan tanıyoruz. Dolayısıyla HBO ile sıkı bir bağı var. Kanalın içerik yöneticisi Kevin Reilly de beklentileri yükseltmekten çekinmiyor: “Bu, çoğu izleyicinin daha önce hiç görmediği bir Batman ve eminiz ki hayranlar filmden ilham alan bu yeni dünyada daha fazla zaman geçirmek isteyecek.” Batman’in bir karakter olarak dizi projesinde yer alıp almayacağı muallakta, zira benzer bir Marvel projesi olan Agents of S.H.I.E.L.D.’da film evreninden neredeyse hiçbir süper kahraman gözükmemişti.

2021’de buluşmayı beklediğimiz The Batman filminde The Penguin, Catwoman, The Riddler gibi başlıca karakterler arz-ı endam edecek. Kadro ise yıldızlar geçidi gibi… Pattinson ve Wright dışında Colin Farrell, Zoë Kravitz, Paul Dano, Peter Sarsgaard, John Turturro ve Andy Serkis gibi isimler performanslarıyla yeni evreni şekillendirecek. The Batman’in DC’nin sinematik evreninden bağımsız bir film olacağı açıklansa da, HBO Max’in Justice Leauge için de planları mevcut. Filmin Zack Synder tarafından hazırlanan ve Justice League: The Snyder Cut olarak anılan orijinal versiyonu, önümüzdeki yıl çevrimiçi izleme platformunda beğeniye sunulacak.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...