HBO’dan Winning Time için hızlı iptal kararı

Yazı: Güven Yalın

HBO’nun Los Angeles Lakers hanedanının NBA’e damga vurduğu 1980’lere ışınlayan dizisi Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty, 2. sezon finalini 17 Eylül Pazar akşamı yayımlanan bölümle yaptı. Türkiye’de BluTV’de izlenebilen dizinin devamı ne yazık ki gelmeyecek.

Winning Time’ın yaratıcısı ​​Max Borenstein, sezon finalinin ardından Twitter’da (ya da X) yaptığı paylaşımda “Aklımızdaki bitiş bu değildi ama sadece şükran ve sevgi duyuyoruz.” diyerek dizinin iptal edildiğini resmiyete kavuşturmuş oldu. Yönetmen kadrosunda yer alan Salli Richardson da sosyal medya hesaplarından “Elinden gelen her şeyi yaparsan hiç pişmanlık duymazsın” mesajıyla duygularını dile getirdi.

Başta Jerry West olmak üzere dizide canlandırılan pek çok ismin gerçekleri yansıtmadığı yönünde eleştirdiği Winning Time, Jeff Pearlman’ın kaleme aldığı Showtime: Magic, Kareem, Riley, and the Los Angeles Lakers Dynasty of the 1980s kitabından uyarlama. 2. sezonun düşen izleyici istatistiklerinin HBO’nun iptal kararının başlıca sebebi olarak görülüyor. Nitekim Pearlman da geçtiğimiz ay dizinin hassas bir konumda durduğunu, devam edebilmek için daha fazla izleyiciye ihtiyaçları olduğunu ifade etmişti.

Dizinin final bölümüyle ilgili de enteresan tartışmalar gündemde. Henüz 2. sezon yayına başlamadan önce eleştirmenlerle paylaşılan ön izlemelerde farklı bir son olduğu konuşuluyor. Winning Time için yolun sonuna gelindiğinin anlaşılmasının ardından finalde değişikliğe gidilmiş olması pek şaşırtıcı değil elbette.

NBA’in ilk altın çağına Los Angeles Lakers penceresinden bakan Winning Time, gerçekten arşiv görüntüsü mü yoksa bir canlandırma mı izlediğinizi sorgulatan harika kurgusu ve işçiliğinin yanı sıra oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyordu. Kulübün sahibi Jerry Buss rolündeki John C. Reilly’e bu ailenin ve Lakers yönetiminin diğer fertlerini canlandıran Sally Field ve Hadley Robinson eşlik ediyor. Pat Riley rolünde Adrien Brody, Magic Johnson rolünde Quincy Isaiah, Paul Westhead rolünde Jason Segel, Kareem Abdul-Jabbar rolünde Solomon Hughes, Jerry West rolünde de Jason Clarke’ın performansları da dizinin seyir keyfini üst düzeye çeken unsurlardandı.

Winning Time 2. sezon prömiyerinin ardından Utkan Çınar’ın kaleme aldığı “Kim takar gerçekleri?” başlıklı yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.