Helak’a göre geçtiğimiz yüzyılın en iyi 5 albümü

Post / sludge metal adına nitelikli işler ortaya koyan İstanbullu üçlü Helak, Heritor ismini verdiği ikinci stüdyo albümünü geçtiğimiz haftalarda yayımladı. Helak, müziğinde farklı akım ve tavırlardan izler barındırıyor. Biz de Moklich, Onur Başkurt ve Onur Meriç üçlüsünden, geçtiğimiz yüzyıldan kendilerini en çok etkilemiş beş albümü anlatmalarını istedik.

Ornette Coleman – The Shape Of Jazz To Come

“Ornette Coleman’ın 1959 yılında Atlantic  Records’dan yayımlanan ilk albümü The Shape of Jazz to Come, isminin ağırlığı ve cesurluğuyla beraber, caz müzikte avangart ve yeni yaklaşımların öncülerinden biri oldu. O zamana kadarki caz müziğinde var olan alt ve üst yapı hiyerarşisini kırmış ve doğaçlamaya kolektif bir bilinç getirmiştir. Savaş sonrası dönemin ruhunu ve yeniye olan açlığı en iyi yansıtan albümlerden biri olan The Shape of Jazz to Come, özgür cazın ve düşüncenin mihenk taşlarından biri.”

King Crimson – Red

“King Crimson’ın 1974 yılında Atlantic Records etiketiyle yayımladığı yedinci stüdyo albümü olan Red, grubun 70’lerde yayımladığı son stüdyo albümü ve grup için bir dönemin sonu; bir dönemin başlangıcı niteliğinde. Teknik beceri, bestecilik ve ruhu açısından bizim gibi birçok kişi için de tarihin en saygı duyulan albümleri arasında yer alıyor. Şiirselliği, karanlık atmosferi ve sinematikliği ile bizi en çok besleyen albümlerden.”

Melvins – Bullhead

“Melvins bizi etkileyen başlıca gruplardan. Birçokları için daha iyi albümleri vardır belki ama Bullhead, Melvins’in karakteristik tarzının tam olarak oluştuğu albüm. Şüphesiz bizim için bugüne kadar yapılmış en iyi grunge, stoner, sludge ve punk işlerden biri. 1991’de Boner Records’dan çıktı.”

Black Sabbath – Paranoid

“Black Sabbath metal müzik ile alakası olan herkesi dinlese de dinlemese de etkileyen bir grup. Metale dair yapılan her şey Black Sabbath’ın çeşitlemesi neredeyse. Bizi esas ilgilendiren ilk 5 albüm. Buraya herhangi birini yazabilirdik aslında ama Paranoid biraz daha ağır bastı diyebiliriz. Bize daha ikonik geldi açıkçası. Paranoid, Sabbath’ın ikinci albümü ve 1970 yılında yayımlandı.”

Tool – Ænima

“Ænima, grubun kayıtlarına 1995’in eylül ayında başlayıp 1996 martında tamamladığı ve Zoo Entertainment’tan yayımlanan ikinci albümleri. Genel tavrının bariz bir şekilde oturduğu ilk albüm. Tınısal zenginliğin yer yer alaycı bir tutumla ve derin bir bakış açısıyla harmanlamışlar. Prodüksiyon tavrı olarak bizi en çok etkileyen albümlerden.”