Herkes İçin Mimarlık’tan afet bölgesi için atölye

Herkes İçin Mimarlık Derneği 2011’den bu yana, farklı uğraşlardan gönüllü öğrenciler ve profesyonelleri buluşturarak çeşitli sosyal sorunları yaratıcı yollarla gündeme getiriyor; bunlara mimarlık ve tasarım alanlarında çözümler üretmekle ilgileniyor. Kentsel ve kırsal alanlarda; projelerin tasarım, planlama ve inşaat süreçlerinde eksikliği hissedilen katılımcı mekanizmaları teşvik ederek, toplum yararına ve toplumla birlikte çalışan bir mimarlık ortamı oluşmasına katkı sağlamak arzusuyla çalışan dernek bu kez, afet bölgesine destek için harekete geçiyor.

Kahramanmaraş’ta depremden etkilenenlerin bir araya gelebileceği, ortak paylaşıma olanak sunan bir topluluk merkezi inşa edecek Herkes İçin Mimarlık, mekânın tasarım çalışmalarına 4 – 5 Mart 10.00 – 18.00 saatlerinde TAK’ta gerçekleşecek iki günlük bir atölyeyi de dâhil ediyor. Tam zamanlı katılım beklenen atölye, mimarlık ve tasarım alanlarından öğrenciler ve mezunların yanı sıra konuya ilgi duyan her alandan kişilere de açık ve belirli bir kontenjan ile sınırlı. 1 Mart Çarşamba saat 23.59’a kadar kabul edilecek başvurular için ilgili forma buradan ulaşmak mümkün.

Afet Sonrası Toplanma Merkezi, dernek tarafından Kahramanmaraş’ta yapılan keşif gezisinde belirlenen noktalar için düşünülecek; ağırlıklı olarak ahşap malzeme üzerinden tasarımlar geliştirilmesi hedefleniyor. Katılımcıların tercih ettikleri tasarım araçlarını yanlarında getirmeleri tavsiye ediliyor.

Kahramanmaraş Afet Sonrası Topluluk Merkezi projesi, Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation ortaklığıyla hayata geçirilen Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu katkılarıyla gerçekleştirilmekte.