Hideo Kojima, Xbox için yeni bir oyun hazırlığında

Video oyun âleminin geride kalan 35 yılına adını yazdıran biri Hideo Kojima. 1986’da çalışmaya başladığı Konami bünyesinde başta Metal Gear serisi olmak üzere birçok klasiğe imza atan oyun tasarımcısı, yazar, yönetmen ve yapımcı Kojima; Aralık 2015’ten bu yana bağımsız olarak üretiyor. Bir süredir konuşulan yeni projesine dair somut detaylar paylaşıldı.


Kojima Productions’ın Konami bünyesinden ayrılmasının ardından yayımladığı ilk oyun olan Death Stranding, 2019’da Sony Interactive Entertainment vasıtasıyla yayımlanmıştı. Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Léa Seydoux ve Margaret Qualley gibi tanıdık simaların yer aldığı oyun; aralarında The Game Awards, D.I.C.E. Awards ve SXSW Gaming Awards’un bulunduğu platformlardan ödüller kazanmıştı.

Konami’yle yollarını ayırmasına yol açan yeni Silent Hill oyunları üzerine çalıştığı dönemde paylaşılan bir demo versiyonla, gaming dünyasında Hideo Kojima usulü bir korku oyununa dair heyecan yaratılmıştı. Projenin rafa kaldırılmasının ardından Kojima’nın korku salacak bir başka oyun için kolları sıvadığı biliniyor. Geçtiğimiz bahar aylarında gündeme gelen, yeni bir Xbox oyunu üzerine çalıştığı söylentileri de bizzat Hideo Kojima tarafından onaylandı.

12 Haziran Pazar günü gerçekleşen ​​Xbox & Bethesda Games Showcase etkinliğinin büyük sürprizlerinden birini, henüz ismini vermediği bir Xbox Game Studios iş birliğiyle meşgul olduğunu anons eden Hideo Kojima yaptı. Bir dakikalık video buradan izlenebilir. Tahminler, bir süre önce hakkında kimi detaylar sızdırılan Overdose isimli oyunun yaklaştığı yönünde.

Death Stranding kadrosunda da yer alan Margaret Qualley’nin bir kez daha Kojima dünyasına adım atacağı konuşulmakta. Bu sebeple, oyunun bir Death Stranding uzantısı olacağı iddiaları konuşulmuş olsa da Overdose’un bağımsız bir olay örgüsüne sahip olacağı ve tam anlamıyla bir korku deneyimi yaşatacağı vurgusu yapılmıştı.

Oyunun yayın tarihini ya da tahmin edildiği gibi Overdose isimli oyun olup olmadığını önümüzdeki aylarda öğreneceğiz muhtemelen. Tabii söz konusu Hideo Kojima olunca, sinema dünyasından başka yıldızların da oyuncu ya da seslendirmen olarak kadroya katılması olası.