Hirokazu Kore-eda’nın dil, kültür ve aile eksenindeki arayışları devam ediyor

Yönetmen Hirokazu Kore-eda, 2018’de Shoplifters ile Altın Palmiye kazanmıştı. Bu büyük ödülü Shohei Imamura’nın Unagi filminden tam 21 yıl sonra yeniden Japonya’ya götürmüştü. Hirokazu Kore-eda, yeni projesiyle ondan dinlemeye alışkın olduğumuz dünyaya geri dönüyor ve objektifini yeniden sosyal meselelere doğrultuyor.

“Heyecan verici, duygusal ve iç açıcı”

Yeni projesinin adı Baby, Box, Broker. Her şeyin oyuncularla başladığını belirten Kore-eda’nın kurduğu kadro da bir hayli dikkat çekici. Güney Kore’nin yüksek profilli oyuncuları bir arada. Yönetmenin daha önce Air Doll filminde birlikte çalıştığı Bae Doona’nın yanı sıra, Parasite’daki performansı ile akıllara kazınan Song Kang-Ho ve Train to Busan serisi ile tanınan Gang Dong-won’un isimleri göze çarpıyor. Her üç oyuncuyla uzundur iletişimde olduğunu belirten Kore-eda, yeni filmini şu sözcüklerle tanımlıyor: “heyecan verici, duygusal ve iç açıcı”. 

Yönetmenin beş yıldır üzerine çalıştığı film, geçim sıkıntılarıyla bebeklerinden ayrılmak durumunda kalan ailelere odaklanıyor. İsmini de zor durumdaki ebeveynlerin bebeklerini bırakabileceği kutulardan alıyor. Yeni filmiyle Kore-eda, daha önce Shoplifters’da da işlediği kan bağı meselesine yeni bir bakış daha sunacak gibi görünüyor.

Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke’u bir araya getiren son filmi The Truth ile hem farklı bir drama örneği hem de Fransızca konuşulan bir hikâye ile karşımıza çıkan Kore-eda, bambaşka bir coğrafyadan bir kesit sunmuştu. Kendine, “Dilin ve kültürün bariyerlerini aşmayı başarırsam neleri ifade edebilirim? Bu bir yönetmen için ne anlama geliyor?” gibi sorular yönelttiğini belirten Kore-eda, yeni filminde de anadili Japonca’dan uzaklaşıp, bütünüyle Korece diyaloglara yer verecek.

Yazı: Biçem Kaya