“His Dark Materials”ın fantastik evrenine ilk bakış

Philip Pullman’ın aynı isimli çok satan romanlarından uyarlanan yeni HBO ve BBC dizisi His Dark Materials, dün gece sona eren Game of Thrones’un boşluğunu doldurmaya aday gösterilen bir fantastik evren sunuyor. Oyuncu kadrosuyla da merak uyandıran diziden ilk fragman paylaşıldı.

Yazara birçok ödül getiren fantastik üçleme, insanların ruhlarını birer hayvan olarak belirlediği alternatif bir evrende geçiyor. Baş karakter Lyra’nın kayıp arkadaşını bulmak üzere çıktığı bir serüvene tanık olacağımız dizi, 20 yılda tamamlanan üçlemenin ilk sinematik uyarlaması değil. 2007’de serinin ilk kitabı The Golden Compass, Nicole Kidman ve Daniel Craig’i başrolde izlediğimiz bir sinema uyarlamasıyla vizyona girmişti.

HBO’nun sekizer bölümlük iki sezon için anlaşmaya vardığı His Dark Materials, yıldız isimlerle dolu bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor. Son olarak Logan filminde X-23’yi canlandıran Dafne Keen, yine Marvel sinematik evreninin birçok yapımında izlediğimiz James McAvoy, oyunculuğunun yanı sıra besteci, yönetmen ve yapımcı da olan Lin-Manuel Miranda ve Luther dizisinin Alice’i olarak tanıdığımız Ruth Wilson, fantastik romanın uyarlamasında karşımıza çıkacak.