Hollanda genelinde kültür sanat mekânları, kısıtlamalara karşı saç kesiyor

Hollanda genelindeki COVID kısıtlamalarıyla sıkıntılı bir süreçten geçen konser salonları, tiyatrolar ve müzeler, anlamlı bir protesto için kapılarını açtı. Hükümetin uyguladığı kısıtlamalarda kuaförler, güzellik ve masaj salonları ile kursların açılmasına izin verirken, kültür sanat aktivitelerinin durdurulmasına yönelik kararın devam etmesi; #kapsalontheater isimli bu protestonun sebebi.

Advertisement

Hollanda’daki 70’ten fazla tiyatro ve konser salonu ile onlarca müze, bir günlüğüne güzellik salonu, kuaför ya da kurs merkezine dönüşmeye karar verdi. Bu kararı ilk uygulayan ünlü  konser salonu Concertgebouw Amsterdam oldu. Ziyaretçilerinin saç kesimleri, senfoni orkestrasının provası eşliğinde gerçekleşti.

Amsterdam’da bulunan köklü Van Gogh Müzesi’nde ise bu eyleme en az Van Gogh eserleri kadar renkli bir şekilde katıldı. Bir berber Vincent Van Gogh tabloları arasında saç kesimi gerçekleştirirken, tırnak teknisyenleri de ziyaretçilerin tırnaklarına ayçiçeği ve badem çiçeği gibi tipik Van Gogh temalarını işledi. Müze müdürü Emilie Gordenker, bu protesto ile hükümetin COVID kısıtlamalarındaki tutarsızlıkları açık bir şekilde gözler önüne süreceklerini düşünüyor. Müze ziyaretinin en az bir manikür salonuna gitmek kadar önemli bir aktivite olduğunu söyleyen Gordenker, hükümetten sadece alınan kararlar karşısında tutarlı olmalarını istiyor. Vermeer’in İnci Küpeli Kız’ına ev sahipliği yapan Lahey merkezli Mauritshuis görevlileri, parlamento binasının önünde egzersiz seansı düzenleyerek eyleme katıldı.

Yine Amsterdam’daki De Kleine Komedie tiyatrosu da protestoya sahnesine koyduğu iki berber koltuğu ile katıldı. Satılan 200 bilet kısa sürede tükenirken; izleyiciler, saçları kesilirken Claudia de Breij, Youp van ‘t Hek, Freek de Jonge ve Brigitte Kaandorp gibi sanatçıların performanslarını izleme fırsatı buldu. 

Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Günay Uslu, sektörün sorunlarına karşı yaratıcı bir eylem gerçekleştirdiğini söyleyerek toplum sağlığı için açılma sürecinin adım adım ilerlediğini belirtti. Bu eylemin yanı sıra kültür sanat sektöründeki 100’e yakın kuruluş da yetkililere bir yeniden açılma planı sundu.

Yazı: Yiğitcan Genç