Hollywood’da trans karakterlere hâlâ yer yok

GLAAD, her yıl hazırladığı stüdyo sorumluluğu raporunun geçtiğimiz yılki araştırmasında 2018’de vizyona giren Hollywood filmlerinin hiçbirinde trans karakterin yer almadığını açıkladı.

GLAAD 1985’teki kuruluşundan beri LGBTİ+ üyelerinin kabul görmesine yönelik çalışmalar yürüten bir medya savunuculuğu organizasyonu. Dinamik bir medya platformuyla çalışan GLAAD, kültürel değişime hizmet edecek fikirler ortaya atarken herkesin hayatını kendi sevdiği şekilde yaşayabileceği bir dünya yaratmayı amaçlıyor. Günümüzde bu konuların konuşulmasında belli aşamalar kaydedilse de Hollywood’un LGBTİ+ temsili konusunda kat edeceği daha çok yol olduğunu belirtiyor ünlü sivil toplum kuruluşu.

2017’deki stüdyo sorumluluğu raporunda GLAAD, 7 büyük film stüdyosunun 110 filminden sadece 20’sinin (% 18,2) içerisinde LGBTİ+ karakterinin yer aldığını ve 2016’da rapor edilen sayıdan % 0,2 oranında düşüş yaşandığını belirtmişti.

Fakat en son raporda büyük bir rekor kırıldı- raporu kapsayan filmlerdeki eşcinsel karakter oranı % 55’e kadar çıktı. Ancak 20 filmin sadece 3’ünde biseksüel karakter yer alıyor ve 2 yıldır Hollywood filmlerinde hiç trans karakter bulunmuyor. Ayrıca GLAAD, raporunda televizyon ve sinemadaki LGBTİ+ temsilinin arasındaki uçurumun altını çiziyor. Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Steven Canals’ın Pose dizisi birden fazla trans başrol oyuncusu içerirken Supergirl dizisi ekranlara ilk trans süper kahramanı tanıttı.

GLAAD yakın zamanda filmlerinin en az % 20’sinde LGBTİ+ karakteri içermeleri için büyük stüdyolara çağrıda bulundu. En son raporda bu orana sadece 20th Century Fox, Universal Pictures, Paramount ve Warner Brothers ulaştı.

LGBTİ+ karakterindeki artışla beraber gösterim sürelerinin de arttığı anlaşıldı. Fakat 45 trans ve queer karakterden 16’sına 1 dakikadan az gösterim süresi ayrıldığı rapor edildi. Aynı zamanda aile ve animasyon filmlerinin hiçbirinde LGBTİ+ karakter yok.

Bant Mag. No:64’teki “Sinema ve televizyon tarihinde trans karakterler ve trans oyuncular” dosyasına da buradan ulaşabilirsiniz.

(Yazı: Cansu Çubukçu)


Yükleniyor...