HOOD Base 17 Ocak’ta Alternatecyborg sergisiyle kapıları açıyor

17 Ocak’ta açılışı yapılacak Artemis Günebakanlı, In Hoodies ve Dilara Özden’in ortak projesi, Kadıköy’ün  yeni sanat alanı HOOD Base bir yaratıcılık merkezi olmayı amaçlıyor. “Ben değil biz” duygusunun öne çıkarıldığı mekân üç katlı bir merkez olacak. Roland TR ve Onaranlar Kulübü tarafından desteklenen HOOD Base’de ortak kullanıma açık bir sanat kütüphanesi, atölye, mutfak, toplantı ve çalışma salonu, sergi ve üretim alanlarının yanında Hipicon Art Space ve Onaranlar Kulübü projeleri Print4Purpose Spot ve Mini Alet Kütüphanesi de bulunuyor.

Ücretsiz 3D Printer kullanımı gibi üretim kaynaklarına erişim sağlayacak olan HOOD Base’in alt katı, toplantı, çekim, gösterim, kayıt gibi etkinlikler için randevu ile sanatçı ve tasarımcıların kullanımına açık olacak. HOOD Base’de üretimin yanı sıra eserler ve tasarım ürünleri düzenli değişerek sergilenecek. Karşılıksız destek prensibi uyarınca HOOD Base’de gerçekleşen etkinlikler ve satışlardan herhangi bir kira, komisyon veya başka bir ücret alınmayacak. Destek Kutusu ve Fikir Kutusu’nun alanın ve fikirlerin gelişmesi için kaynak yaratacağı HOOD Base, ortak akıl ve kolektif bilince dayanan, hiyerarşi olmayan, kar amacı gütmeyen bir yapı.

HOOD Base’in açılışını Alternatecyborg’un “WORKS” başlıklı sergisi süsleyecek. Sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “WORKS,” Tokyo’da yaşadığı dönemde ürettiği eserlerden oluşuyor. Anime kültürü ve cyber-punk’tan izlere rastlanan eserler, teknolojik evrimden payını alan karakterler aracılığıyla distopik bir gelecekte kişisel ütopya arayışını işliyor. Sergi, 17 Ocak Cuma günü saat 19:00’daki açılışın ardından 13 Şubat’a kadar görülebilecek

Yazı: Bulut Çakmak