Tony Stark 60 yaşında: I Am Iron Man

Marvel, Mart 1963’te yayımlanan Tales of Suspense #39 ile çizgi roman sayfalarında ilk kez beliren Iron Man ya da gerçek ismiyle Tony Stark’ın 60. yaş kutlamaları için kolları sıvadı. Karakterin beş farklı döneminden beş macera anlatacak I Am Iron Man isimli bir seri yolda.

2018’de hayatını kaybeden Marvel efsanesi Stan Lee tarafından yaratılan, yazar Larry Lieber tarafından geliştirilen ve ikonik çizerler Don Heck ile Jack Kirby tarafından tasarlanan karakter çizgi roman âleminin olduğu kadar Marvel sinematik evreninin de en popüler kahramanlarından biri elbette. Önümüzdeki mart ayında yayına başlayacak yeni seri, ismini Robert Downey Jr. tarafından canlandırılan Tony Stark’ın Iron Man (2008) ve Avengers: End Game (2019) filmlerindeki ikonik repliğinden alıyor. Akıllara Black Sabbath klasiği de gelmiyor değil…

Murewa Ayodele’nin kaleme aldığı seriyi resimleyen sanatçı Dotun Akande. İkili daha önce Moon Knight ve Avengers serilerinin çeşitli bölümleri için de ortaklaşmıştı. Yazar Ayodele, 60. yıl dönümüne gelecek özel bir yayın için bir Iron Man anlatısı yazarak rüyalarının gerçek olduğunu söylemiş. Daha Dotun Akande ile birlikte çizgi romanlar yapmaya başlamadan önce Iron Man için kimi hikâye eskizleri yazdığını ve bu seri için Marvel’a mektuplar yazdığını anlatıyor basın açıklamasında.

Marvel tarafından paylaşılan metinde de I Am Iron Man‘de “denizler altında Kaiju savaşları, bir çölde uzaylı istilası, uzayın derinliklerinde bir kurtarma görevi” gibi maceralara atılacağımızın ipuçları verilmiş.