Netflix’ten bir Dark Horse uyarlaması daha: “Grendel”

Amerikalı yazar Matt Wagner’ın Diabolik, Kriminal gibi 1960’larda İtalya’da üretilmiş noir çizgi romanlardan ilhamla yarattığı Grendel, dizi uyarlamasına kavuşuyor. Dark Horse Comics bünyesinde yayımlanan seriyi kataloğuna eklemek için kolları sıvayan Netflix kadroyu kurmaya başladı.

Yayın hayatına 1982’de Comico çatısında başlayan ve sonra Dark Horse’a transfer olan Grendel, aslında bir yazar olan Hunter Rose’un adalet arayışındaki maskeli suikastçı kimliği. Sevdiği birinin öldürülmesinin ardından New York’un organize suç dünyasına savaş açıyor fakat sonrasında kendini bu âlemin göbeğinde, hatta tepesinde buluyor. 

Serinin yaratıcısı Matt Wagner’ın da yapımcı kadrosunda yerini aldığı dizide Power Book II: Ghost, Katy Keene gibi yapımlarda izlediğimiz Mısırlı oyuncu Abubakr Ali başrolde. Kendisi, bir çizgi roman uyarlamasında başrol oynayacak ilk Arap erkek oyuncu olarak tarihe adını yazdırıyor. Dizide izleyeceğimiz diğer isimler de şöyle: Jaime Ray Newman (The Time Traveler’s Wife), Julian Black Antelope (The Flash), Madeline Zima (Californication), Kevin Corrigan (The Get Down), Emma Ho (The Expanse), Erik Palladino (The Marvelous Mrs. Maisel), Brittany Allen (What Keeps You Alive) ve Andy Mientus (The Flash).

Grendel’in uyarlama senaryosu Andrew Dabb yazıyor. Şu sıralar hazırlıkları süren Resident Evil dizisinin de senaristi olan Dabb, 2020’de sona eren Supernatural için 43 bölüm yazmıştı. İlk 2 bölümü, yine Resident Evil künyesinde de adını gördüğümüz Rachel Goldberg çekecek.

Bir diğer Dark Horse – Netflix ortaklığı

Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman ve Robert Sheehan’lı kadrosuyla Netflix’in sevilen çizgi roman uyarlamaları arasında öne çıkan The Umbrella Academy de platformun Dark Horse’la yaptığı bir diğer iş birliği. İlk 2 sezonuyla övgüler toplayan serinin 3. sezon çekimlerinin tamamlandığı biliniyor. Söylentiler yeni bölümlerin Şubat 2022’de prömiyer yapacağı yönünde. 

Diabolik filmi de yolda

Grendel’in başlıca ilham kaynağı olan Diabolik için de 2. film uyarlaması da sene sonunda yayımlanacak. Danger: Diabolik isimli ilk uyarlama 1968’de çekilmişti. Marco ve Antonio Manetti kardeşlerin yönettiği Diabolik’te baş karaktere Luca Marinelli (The Old Guard) hayat verecek. 2020 sonlarında vizyona girmesi planlanan film, pandemi sebebiyle 1 yıllık rötarla geliyor.