İç içe geçmiş evrenler ve tanıdık yüzlerle bezeli bir “Spider-Man” fragmanı

Proje aşamasından bu yana hakkında dönen çeşitli söylentiler nedeniyle bir süredir Marvel sinematik evreninin belki de en beklenen filmi olan Spider-Man: No Way Home’dan ilk fragman nihayet huzurlarda. Tek tıkla izlenebilir.

Öncelikli belirtelim ki evet, uzun zamandır Marvel dünyasını çalkalayan dedikodular gerçek: Diğer Spider-Manlerin olduğu evrenler de anlatıya bir şekilde dâhil oluyor. Mysterio’nun, kimliğini dünya âleme açık etmesinin ardından Peter’ın hayatı zehir olmuş; MJ’in desteklerine rağmen medyadaki olumsuz imajı canını bayağı sıkmakta. Daha fazla dayanamayıp soluğu Doctor Strange’in yanında alıyor ve sihirli güçlerini küçük bir “rica” için kullanmasını istiyor: Kim olduğunun herkes tarafından unutulması. Elbette minik bir değişiklik kocaman bir kaosa önayak oluyor ve Spider-Man: Into the Spider-Verse’de olduğu gibi farklı evrenler birbirine karışıyor.

Fragmanın sonunda Spider-Man 2’dan (2004) Doctor Octopus’u (Alfred Molina) gördüğümüz gibi, Green Goblin’in (Willem Dafoe) kahkahasını ve meşhur bombasını da seçebiliyoruz. Bir başka doğru çıkan söylenti daha: Yayımlanan resmî künyeye göre, külliyatın bir diğer kötüsüne (Electro) hayat veren Jamie Foxx da resmen kadroda. Her ne kadar stüdyo keskin bir dille reddetmiş olsa da Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ı, ayrıca yer aldıkları serilerden birçok tanıdık ismi de izleyeceğimiz neredeyse kesin gözüküyor.

Kadrodaki diğer isimler

Çekirdek kadroyu muhtemelen son kez bir arada izleyeceğimiz film 17 Aralık 2021’de vizyonda olacak. Yönetmen koltuğunda Spider-Man: Homecoming ve Spider-Man: Far From Home filmlerin de olduğu gibi Jon Watts var. Senaryoyu ise söz konusu filmlerin yanı sıra Ant-Man & Wasp için de birlikte çalışan Chris McKenna ve Erik Sommers yazdı. 

Marvel sinematik evreninde 6. kez Peter Parker olarak kamera karşısına geçen Tom Holland’ın yanı sıra Zendaya (MJ), Jacob Batalon (Ned), Tony Revolori (Flash Thompson), Anjourie Rice (Betty), Hannibal Buress (Coach Wilson), JB Smoove (Julius Dell), Marisa Tomei (May Hala), Jon Favreau (Happy) ve JK Simmons (J. Jonah Jameson) yeni macera için geri dönen isimler. Doctor Strange’imiz Benedict Cumberbatch de Tony Stark’ın vedasıyla oluşan akıl hocası boşluğunu dolduruyor.

Tom Holland ve Zendaya’nın MCU’daki gelecekleri

Tom Holland bu yılın başlarında verdiği bir röportajda “Sözleşmemin bitmesiyle son Spidey filmim olsam da beni ne zaman geri isterlerse hızlı kalp atışlarımla orada olacağım. Bu muhteşem dünyanın bir parçası olmayı her dakika sevdim.” demişti. Dolayısıyla Spider-Man: No Way Home’un bir veda olmadığını, kendisini ilerideki Marvel filmlerinde izleyeceğimizi varsayabiliriz.

Zendaya ise ilk filmde rol aldığında 19 yaşında olduğunu, birlikte büyüdüğü bir efsanenin parçası olmanın fazlasıyla özel hissettirdiğini söylüyor. Her ne kadar Spider-Man deneyiminden ötürü kendini şanslı hissetse de serideki 3 filmin kariyeri için yeterli olduğu düşünmekte.