İkinci İstanbul konseri öncesinde: Bant Mag. sordu, East India Youth cevapladı

Bu sene ikinci solo albümü Culture of Volume‘u XL Recordings etiketiyle yayınlayan East India Youth, 9 Ekim gecesi Salon İKSV’de olacak. Geçtiğimiz aralık ayında yine aynı salonda nefis bir konserle akıllarda yer eden East India Youth’la, ya da gerçek adıyla William Doyle’la, konser öncesinde kısa bir sohbete koyulduk!


Röp: Cem Kayıran

Önceki İstanbul konserinden aklında kalan ilk şey nedir?
Total Strife Forever albümümün turnesinin son konseriydi, yani biraz duygusal bir konserdi benim için. Ayrıca harika bir şehirdi ve konser salonu da nefisti. Geri dönmek ve yeniden mükemmel zaman geçirmek için çok heyecanlıyım!

Yeni albümün Culture of Volume’da 70’lerin krautrock ve deneysel müzik sahnelerinden bazı yansımalar duyuluyor. Senin için bu albümün hazırlık aşamasında en önemli ilham kaynağı neydi?
Gerçekten çok fazla şey var. Senin söylediğin akımlarla birlikte birçok synth pop, endüstriyel tekno ve ambient kayıtlarından da ilham aldım. Şarkı yazım aşamasında birlikte turne yaptığım üç grup, These New Puritans, Factory Floor ve Wild Beasts albümdeki tınının ortaya çıkmasında bir şekilde rol sahibi oldular. Benim için hayatımın o iki yılının bir tür müzikal günlüğü gibi.

Bark Psychosis üyesi Graham Sutton’la albümün miks aşamasında birlikte çalıştınız. Onun albüme kattığı çeşitliliği nasıl tanımlarsın?
Graham inanılmaz birisi. Çok yetenekli ve diğer sanatçılarla birlikte çok iyi çalışıyor. Fikirlerine meydan okumak konusunda çekingen değil ve birçok farklı türde albümde çalıştı, bu sebeple bu albüm için mükemmel bir seçimdi. These New Puritans’ın Field of Reeds ve British Sea Power’ın Do You Like Rock Music? albümleri gibi çok sevdiğim nice kayıtta çalıştı. Graham, Culture Of Volume‘daki pop anlarını ortaya çıkarmayı başardı ve her şeyi çok daha geniş ve derin bir hale getirdi.

İki albümünün kapağında da senin portrelerin üzerinden çalışarak tasarımlar yapmaları için çeşitli sanatçılarla çalıştın. Bunu sonraki albümlerinde de sürdürmeyi planlıyor musun?
Bir sonraki albümün kapağı hakkında henüz düşünmedim ama bir şekilde yine benim yer alacağımı düşünüyorum. Sanırım kendi kişiliğimin bir şekilde albümlerde kaçınılmaz olmasını istedim. Mesela David Bowie’nin kendi albümlerinin içeriğine başka sanatçılardan etkilenerek ya da yoğun bir şekilde çalışarak kendisini ekleme biçimine bakın. Nicolas Roeg’den film kareleri, Alman dışavurumculuğuna verdiği referanslar. Andy Warhol. Kendini oraya başka etkileşimlerin filtresinden geçirerek koyuyorsun. Bowie her zaman kendi ilham kaynakları hakkında bilgi edinmekte ve onları yeni ve harika bir şeye çevirmekte iyiydi. Sanırım bu beni her zaman etkilemiş olan bir şey.

East India Youth’tan önce Astrofella’nın sahne alacağı konserle ilgili detaylar için sizi buraya alalım!