İngiltere müzik sektöründeki LGBTİ+ ayrımcılığına karşı yeni bir mücadele

İngiltere müzik endüstrisindeki LGBTİ+’ların karşılaştığı ayrımcılıkla mücadele etmek için yeni bir ağ kuruldu. Pride In Music ağı, müzik dünyasında pozitif yönde değişim yaratmanın yanı sıra sektörler arası yürütülecek çalışmalar aracılığıyla da bu mücadeleyi yaymanın peşinde.

Pride in Music yalnızca sanatçıların değil, sektörün tüm alanlarındaki LGBTİ+’ların karşılaştığı ayrımcılıklarla, iş yerlerinde yaşanan suçlarla mücadele için kolları sıvadı. Müzik sektöründe böylesi bir dayanışma için kurulan ilk sektörler arası ağ ve kurucuları arasında Atlantic Records, Universal ve BMG gibi sektör devleri ile Mute, Concord Music gibi plak şirketlerinin temsilcileri var.

Pride in Music’in yalnızca üyelerine fayda sağlamanın ötesinde farklı LGBTİ+ örgütleri, mekânları ve oluşumlarıyla ortaklıkları da önemsediğini anlıyoruz. Yaptıkları duyuruya göre 2019 boyunca festivaller ve organizatörleri daha fazla LGBTİ+ sanatçıyla çalışmaya teşvik etmek, eğitim ve danışmanlık vermek, avantajlı konumda olmayanlara yeni imkânlar yaratmak gibi faaliyetler yürütecekler.

Üyelik konusunu da açığa kavuşturmakta fayda var. Üyeler tarafından yürütülecek, kâr amacı gütmeyen kurumun etkinlikleri herkese açık olacak. Ama tam üye olmak ve dolayısıyla yıllık toplantılarda oylama hakkı da kullanmak isteyenlerden tek seferliğine sembolik olarak 1 pound isteniyor. Takipteyiz Pride in Music.