Ingmar Bergman’a saygılarla: Bir evlilikten (daha) manzaralar

İsveç sinemasının yüz akı, gelmiş geçmiş en büyük auteur’lerden Ingmar Bergman’ın klasiklerini düşündüğümüzde ilk akla gelenlerden biri Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) olur genelde. Yönetmenin uzun yıllar evli kaldığı Liv Ullmann ile evliliklerinden ilhamla yarattığı, başrollerden birini de hayat arkadaşına teslim ettiği mini dizi; Johan ve Marienne çiftinin çalkantılı evliliklerini odak noktası hâline getiriyordu. Film olarak kurgulanmış, neredeyse 3 saatlik versiyonuyla vizyona da girdi ve dünya sinemasından birçok yönetmeni etkisi altında bıraktı.

Sinema ve televizyon tarihine dadanmayı da yeniden çevrim furyasını da pek seven Hollywood’un, Bergman klasiğine el atacağını işiteli neredeyse bir sene oluyor. Projenin HBO çatısı altında geliştirilmesi, dümende The Affair’in yaratıcı ekibinde bulunan (dolayısıyla sıkıntılı evliliklerin dinamiklerine oldukça hâkim olan) Hagai Levi’ın yer alması yüreklere bir nebze su serpmişti. Başrolleri Michelle Williams ve Oscar Isaac’in paylaşacağı duyurulmuş, sonradan Williams’ın karakteri -takvim uyuşmazlığı nedeniyle- Jessica Chastain’e paslanmıştı. 

Sevgi, nefret, arzu, tekeşlilik, evlilik ve boşanma gibi meseleleri çağdaş bir Amerikalı çiftin merceğinden yeniden yorumlayacak Scenes from a Marriage’den ilk fragman nihayet teşrif etti. Tek tıkla izlenebilecek tanıtımda Oscar Isaac’in karakteri, uyumaya hazırlanan kızına Monsters of Folk şarkısı “The Sandman, the Brakeman and Me”yi mırıldanıyor. Bu esnada çiftin evliliklerinden acı tatlı manzaralar ses bandına eşlik ediyor.

Emmy ödüllerinde birçok adaylık kapacağı şimdiden kesin gözüken Scenes from a Marriage, Ingmar Bergman’ın mirasını layıkıyla aktarabilecek mi; eylül ayı içerisinde öğreneceğiz.