Isaac Donald 'Don' Everly (1937-2021)

Müzisyen bir ailenin çocukları olarak gün boyu radyoda duydukları şarkılara eşlik ederek büyüyen Isaac Donald ‘Don’ Everly ve Phillip ‘Phil’ Everly, 1950’lerin 2. yarısı itibariyle country etkileşimli rock’n’roll şarkılarıyla büyük liste başarıları yakalamakla kalmadı; kendilerinden sonra gelecek onlarca nesle ilham kaynağı oldu. The Everly Brothers’ın Don Everly’si, kardeşi Phil’den 7 yıl sonra, 84 yaşında hayatını kaybetti.

“Bye Bye Love”, “Cathy’s Clown”, “Wake Up Little Susie”, “All I Have to Do is Dream” gibi sayısız hite imza atan The Everly Brothers, 1986’da Rock’n’Roll Hall of Fame’e adı yazılan ilk 10 gruptan biri oldu. Billboard Top 100 listelerine tam 35 şarkıyla adını yazdırmış olan kardeşler, Hall and Oates’un ardından bu başarıya en çok ulaşmış 2. duo olarak tarihe geçti.

Don Everly, 1970’de medyadan çok ilgi görmeyen bir solo albüm yayımladı. Ardından 1973’te hâlihazırda bol arıza veren bir ilişkiye sahip olduğu kardeşiyle sahnede tartıştı; Phil gitarını parçalayarak ortamı terk etti ve Don konseri tek başına tamamladı. Bu The Everly Brothers’ın orijinal düzeniyle çaldığı son gün oldu. Ardından ikisi de farklı projelere ve solo kayıtlara odaklandı.

1983’te Londra’daki Royal Albert Hall’da özel bir buluşma gerçekleşti ve 10 yılın ardından ilk kez Everly kardeşler birlikte şarkılar söyledi. Terry Slater’ın ikiliye eşlik ettiği konserin ardından The Everly Brothers yeniden stüdyoya girdi. Grup 1984-1988 aralığında Mercury Records’dan 3 albüm yayımladı. Sonrasında kimi arşiv kayıtları albümleştirildi, özel turneler yapıldı, grup hakkında bir sürü belgesel çekildi. George Scott imzalı The Everly Brothers: Harmonies from Heaven (2016) tavsiye edilir.

Don Everly’nin ölüm sebebi açıklanmadı.