“Işıkyaratan” serisinin ilk kitabı “Kara Prizma’’ Türkçe’de yayımlanıyor

Modern fantastik edebiyatın tanınmış kalemi Brent Weeks’in Işıkyaratan serisinin ilk kitabı Kara Prizma, İthaki Yayınları etiketiyle cuma günü ilk Türkçe baskısını yapıyor.

Şu ana kadar yayımlanmış beş kitabın yer aldığı Işıkyaratan evreni 7 satraplıktan oluşuyor. Bu satraplıklarda, serinin isim kaynağı olan ışık sadece renklerin değil, bütün büyülerin de ana kaynağı. Bu sıradışı evren, oldukça tanıdık temalar etrafında şekilleniyor: Aile içi çatışmalar, kin ve aşk.

Kara Prizma, ışığı kırıp tüm renklerin büyüsünü kullanabilen Gavin Guile adlı prizma ile başlıyor. Görevini oldukça adaletli bir şekilde yerine getiren İmparator Gavin, bir gün başka bir satraplıkta, onu hükümdar konumuna getiren savaşın ardından doğmuş bir oğlu olduğunu öğreniyor. David Gemmell En İyi Fantazi Romanı Ödülü adayı romanda Gavin’in bu sırla nasıl başa çıkacağını okuyacağız.

Amerika’nın fantastik kurgu edebiyatının yaşayan efsanelerinden Terry Brooks, Weeks’in Kara Prizma’sını şöyle özetliyor:

Kara Prizma, unutulmaz karakterleriyle, sürekli şaşırtan hikâyesiyle ve kesilmeyen aksiyonuyla beni ilk sayfasından itibaren esir aldı.”

(Yazı: Merve Coşkun)

brent weeks kara prizma