Isınma Turu: An Evening with Steven Wilson

Müzik tarihinin en üretken isimlerinden biri olan Steven Wilson, son solo albümü To The Bone isimli son solo albümün turnesi kapsamında 22 Temmuz akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak. Tahminimizce İstanbullu pek çok müzikseverin dört gözle beklediği konser öncesinde Wilson’ın müzikal projelerini etrafında bir ısınma turu atıyoruz.Porcupine Tree

Steven Wilson’ın en bilinen ve en uzun soluklu projesi 1987 yılında kurduğu grubu Porcupine Tree. İlk başta bir solo proje olarak şekillenen Porcupine Tree, 1993 yılında klavyede Richard Barbieri, basta Colin Edwin ve davulda Chris Maitland’in katılımıyla bir gruba dönüşmüştü. Grubun bugünkü formasyonu alması ise 2002 yılında gruptan ayrılan Maitland yerine Gavin Harrison’un katılmasıyla oldu. 20 yılı aşkın süredir psikedelik rock sularında bir keşif gemisi gibi yüzmekte olan grup, şu anda pek çok eleştirmen tarafından rock tarihinin en önemli oluşumlarından bir tanesi olarak kabul ediliyor.

No-Man

1987 yılında Steven Wilson ve uzun sureli dostu ve müzik yoldaşı Tim Bowness tarafından No Man Is an Island (Except the Isle of Man) ismiyle bir art-pop projesi olarak yola çıktı. Zaman içinde No-Man ismini alan ve ambient müzikten hip-hop’a uzanan farklı seslere dokunarak ilerleyen ikili son dönemde müziklerini sürekli değiştirerek yola devam ediyorlar.

I.E.M

Steven Wilson’ın tanımlanması en zor projelerinden biri olan I.E.M (The Incredible Expanding Mindfuck), aslında Porcupine Tree grubunun ilk dönemlerinde grubun ismi için düşünülen isimlerden bir tanesiydi. Wilson’ın krautrock ve deneysel müziğe ilgisinin bir ürünü olan bu proje, hemen hemen tümünü Wilson’ın çaldığı, neredeyse tamamen enstrümantal parçalardan  oluşuyor. Son olarak 2001’de yeni müzik yayınlayan I.E.M projesi en azından bir süreliğine Wilson’ın diğer projeleri nedeniyle arka plana atılmış gibi gözükmekte.

Bass Communion

Steven Wilson’ın 1998’de başlattığı bir diğer projesi olan Bass Communion’ın kökleri yetenekli müzisyenin erken dönem çalışmalarına dayanıyor. 1980’lerde Simon Vockings ile beraber oluşturduğu Altamont isimli projesinde Alman deneysel elektronik müziklerinden yola çıkarak, analog ekipmanlarla ürettiği müziklere benzer üretimlerin 1990’larda popülerleşmesini fark eden Wilson bu alana Bass Communion isimli bir projeyle geri dönmeye karar verdi. Bugüne kadar çeşitli albüm, tekli ve EP yayınlayan Bass Communion’ın üretimleri genel olarak el yapımı ve limitli edisyonlar olarak yayınlanıyor.

Blackfield

Steven Wilson İsrailli rock müzisyeni Aviv Geffen ile beraber oluşturduğu Blackfield’in tarzı için ‘‘melodik ve melankolik rock’’ tanımını kullanıyor. Sonuncusu geçtiğimiz sene yayınlanan beş albüme sahip olan grupta Wilson yoğun programı ve solo kariyerine ağırlık vermesi nedeniyle zamanla arka plana çekilerek liderliği Geffen’e bıraktı.

Storm Corrosion

İsveçli progresif metal grubu Opeth’in lideri Mikael Åkerfeldt ile Opeth’in 2001’de yayınlanan Blackwater Park isimli beşinci albümünün prodüktörlüğünü yaparken tanışan Steven Wilson, Åkerfeldt ile olan dostluğunu 2010 yılında tek atımlık bir müzikal projeye taşıdı. Şu ana kadar 2012 yılında Roadrunner Record etiketiyle kendi ismini taşıyan tek bir albüm yayınlayan Storm Corrosion projesi Wilson’ın herhangi bir canlı performans vermediği nadir projelerinden.