Isınma turu: HVOB

Dünyanın dört bir yanını elektronik müzik ve teknolojiyle arşınlayan Sónar festivalinin İstanbul ayağı, 18-19 Mart’ta Zorlu PSM’de kalp atışlarını hızlandıran bir programla gerçekleşecek: HVOB, Loraine James, Honey Dijon, Red Axes ve dahası! 

Festivalin kombine biletleri burada. İlk gün için buraya, ikinci gün için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sónar Istanbul için geri sayımı, İstanbul’da birçok unutulmaz performansa imza atmış Avusturyalı ikili HVOB’un kariyerinden kimi notlar ve kayıtlarla sürdürüyoruz.

*HVOB ismi aslında bir kısaltma. Açılımı: Her Voice Over Boys. Anna Müller ve Paul Wallner’den oluşan grup, 2012’den bu yana electronica sahnesinde durmaksızın üretiyor.

*İkilinin serüvenini başlatan isim, Alman house müzik prodüktörü Oliver Koletzki. SoundCloud hesaplarında paylaştıkları parçalarla HVOB ile tanışan Koletzki, 1997’den bu yana Berlin yakınlarındaki Ferropolis’te düzenlenen köklü elektronik müzik festivali Melt! Festival programına HVOB ismini yazdırdı ve olaylar gelişti.

*Aynı yıl HVOB, ilk stüdyo kaydı olan The Dogs EP ile Stil vor Talent kataloğuna girdi. Oliver Koletzki’nin kurucusu olduğu etiketin kadrosunda Sascha Braemer, Reinier Zonneveld, KlangKuenstler, Moonwalk, Teenage Mutants gibi isimler de var.

*HVOB’un Stil vor Talent çatısı altında iki yılda bir yayımladığı albümler büyük başarıları da beraberinde getirdi. HVOB (2013), Trialog (2015), Winston Marshall eşlikli Silk (2017) ve Rocco (2019) MixMag, Vice, Dancing Astronaut ve nice mecrada yayımlandıkları yılın en iyileri arasında gösterildi. Fakat grubun elektronik müzik sahnesindeki çağdaşlarından sıyrılmasında en önemli faktör, eşine az rastlanır bir etkiye sahip canlı performansları. Geride kalan 10 yılda Hindistan’dan Belçika’ya, ABD’den Hırvatistan’a dünyanın dört bir yanında çalan ve her albümüyle sahne deneyimini de dönüştüren bir grup HVOB.

*Atmosferik ve hipnotik ses manzaraları üzerine beatler ve akılda kalıcı melodik sekanslar inşa eden ikili, albümleri arasında en uzun arayı pandemi döneminde verdi. Son albüm Rocco’nun ardından geçen üç yıldan sonra, grubun beşinci uzunçaları TOO, nisanda yayımlanıyor. 

*TOO albümü, zamanın ruhunu doğrudan yansıtan bir ses işçiliği olarak tanımlanıyor. Küresel olarak deneyimlenen kişisel çıkmazların, yeni HVOB şarkılarına sızdığı söylenmekte. İkilinin Sónar Istanbul’da çalacağı konser, yoldaki albümden kimi ipuçları toplamak adına da iyi bir opsiyon olacak şüphesiz. Albümden paylaşılan ilk tadımlık, “A Piece of Me”, hemen aşağıda. 

*HVOB, 19 Mart’ta Sónar Istanbul kapsamında Zorlu PSM’de.

hvob