Isınma turu: Maya Jane Coles

Son on yılın hızla parlayan isimlerinden, DJ ve prodüktör Maya Jane Coles, 13 Aralık Cuma akşamı kendisine dünyanın en prestijli ve özel mekanlarının kapısını açan özel performanslarından biri için Zorlu PSM sahnesinde olacak. Sezen Uysal ve Nova Persona’nın da Coles’a eşlik edeceği bu dans zirvesi öncesinde ısınma turu atıyoruz.


İngiliz-Japon asıllı Coles, 15 yaşında kendi kendine öğrendiği Cubase programı ile yazdığı müziklerden bugüne üretim ağını genişleterek ve çeşitlendirerek ilerliyor. İlk olarak yola hip-hop ve trip-hop türlerinde müzikler üreterek çıkan Coles, daha sonraları kendi adı altındaki üretimini techno, house ve tech-house türlerine odakladı. 2008’den bu yana pek çok EP ve tekli yayınlayan Coles’un Amy Winehouse’tan Tricky’e, Depeche Mode’dan Booka Shade’e varan pek çok önemli ismin parçalarına yaptığı remiks çalışmaları da isminin hızla duyulmasına sebep oldu.

Özellike 2010 yılında yayınladığı, pek çok elektronik müzik listesinde haftalarca zirvede kalan What They Say EP’si ile underground elektronik müzik sahnesinde kendisine sağlam bir yer edinen Coles, bir süreliğine şarkı sözü yazarı-şarkıcı ve DJ Lena Cullen beraber She Is Danger isimli bir elektronik dub ikilisinin de yarısıydı.

Maya Jane Coles’un bir diğer projesi olan Nocturnal Sunshine ise Coles’un daha daha yoğun bas altyapılarının üstüne üzerine dub ve hip-hop odaklı üretimlerinin çatısını oluşturuyor. Nocturnal Sunshine ile 2015’te projeyle aynı ismi taşıyan ilk albümünü yayınlayan Coles, projenin Full Circle isimli ikinci albümünü ise bu sene, geçtiğimiz aylarda I/AM/ME etiketiyle çıkardı.

Albümlerinde yer alan tüm müzikal üretimi kendisi gerçekleştiren Coles, zaman zaman plak kapaklarını da tasarlıyor. Bugüne kadar 40’ın üzerinde ülkede, pek çok prestijli kulübün yanı sıra otoparklardan köprülere, dağlardan çöllere ilginç alanlarda da performans veren ünlü DJ/prodüktör kabin başına her nerede geçerse geçsin, kesin olan tek bir şey var: dinleyicileri bekleyen bir dans ve müzik şöleni.

Tek başına bir ses ve ritm ordusu olan Maya Jane Coles’a 13 Aralık akşamı eşlik edecek diğer iki isim ise memleketin elektronik müzik sahnesinin veteran isimlerinden Sezer Uysal ve 2016 yılında Nova Persona ismiyle hayatımıza giren DJ Yeşim Koçal olacak. Nova Persona’nın açılış yapacağı gecede, Coles’dan sonra Sezer Uysal kabini devralıp geceyi kapatacak.