Isınma turu: Red Axes

Elektronik müziğe getirdiği klişelerden uzak yaklaşımla son yılların aranan ekiplerinden birine dönüşen Red Axes, 6-7 Mart tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşek Sónar İstanbul’un konuklarından. İşitsel ve görsel anlamda büyüleyici sahne performanslarıyla da adından çok söz ettiren ikilinin bugüne kadarki serüvenine biraz daha yakından bakalım…

Tel Avivli müzisyenler Niv Arzi ve Dori Sadovnik, 10 yıla yakın süredir Red Axes çatısı altında dans müziğini post-punk, new wave, Afrika ritimleri ve psikedeliyle işleyen, sıkıcılıktan bir hayli uzak üretimlerin peşinden gidiyor. Bu projeden önce Red Cotton isimli bir post-punk grubunda beraber çalan ikili, Red Axes ile sahip oldukları yoğun 80’ler new wave’i tesirindeki geçmişi de sırtlanarak synthesizerların başına geçmeye ve yüzlerini dans pistine dönmeye karar vermiş.

Çeşitli etiketler aracılığıyla paylaştıkları bir dizi EP’nin ardından 2014 yılında ilk albümü Ballad of the Ice’ı yayınlayan grup, kapsamlı ilham paletini yüksek kaliteli dans müziği kurgusuna başarılı şekilde yedirerek dünya sahnelerine doğru kendinden emin adımlar attı. Aynı yıllarda yoğun bir DJ’lik kariyerine de başlayan ikilinin yayınladığı teklilerin albümlerine nazaran kulüp sound’uyla daha içli dışlı olduğunu takip etmek mümkün. Yeniliklerin peşine takılmayı ve yerleşik kuralları esnetmeyi her daim kendine rota belirleyen Red Axes, Tel Avivli güncel sanatçıları tanıtmak amacıyla kendi plak şirketi Garzen Records’ı ise 2016’da hayata geçirdi ve farklı şehirlerde Garzen Festival adı altında kulüp geceleri düzenlemeye başladı.

“Kozmik ve psikedelik bir macera” olarak tanımladıkları ikinci albümleri The Beach Gots’u Garzen Records üzerinden yayınlayan Red Axes, gitar müziği ile kulüp müziğinin zıt uçlarını çekici bir bütünde bir araya getirerek, yine alabildiğine kaleydeskopik bir sete imza attı.

Red Axes son birkaç yıldır dünyanın dört bir yanında toplanan büyük kalabalıkların önüne çıkmakta. Grubun aslen Berlin merkezli olan !K7 etiketi aracılığıyla yürüttüğü “Trips” projesi Vietnam’dan Afrika’ya uzanan bu yolculuklar esnasında lokal müzisyenlerle yaptıkları kafa açıcı iş birliklerini paylaşıyor.

Grup, yaratımlarına yön veren etkileşimler arasında Tel Aviv’in 80’ler punk ve elektronik müzik sahnesinin çok besleyici olduğunun her zaman altını çiziyor. Hatta 2018 Nisan’ında bu dönemden kendilerine ışık tutmuş grupları bir araya getirdikleri Safety Pin: Obscure Sounds From Tel Aviv’s Noisy ’80s isimli bir toplama albüm de hazırladılar. Böylece başka türlü erişilmesi güç olan bu müzikleri gün yüzüne çıkararak dinleyiciye dev bir hizmet de sunmuş oldular.

Red Axes, emprovizasyona ve iş birliğine geniş alanlar açan, post-punk, house ve disco’yu ayrılmaz bir bütünmüşçesine iç içe geçiren dinamik setiyle Sónar İstanbul sahnesinden karşı koyması güç bir dans partisi başlatacak. Kaçırmak istemiyorsanız biletinizi buradan alabilirsiniz.