Mix Festival’e geri sayım:Mor Karbasi

Sefarad Yahudilerinin kaybolmakta olan müzikal mirasının devamını sağlayan ve bu müziğin önemli yorumcularından biri olan Mor Karbasi Mix Festival kapsamında 16 Aralık akşamı Zorlu PSM sahnesinde olacak. Karbasi’nin Ladino olarak tanımlanan bu müzik janrında gerçekleştirdiği değerli çalışmalara göz atıyoruz.

Fas kökenli bir anne ve İran kökenli bir babaya sahip olan Mor Karbasi İsrail’de doğup büyümüş. Ailesinden gelen zengin kültürel mirasın etkisi altında büyüyen Karbasi müzikle ilgili ilk hatırları annesinin söylediği, Sefarad Yahudileri’nin dialektiğinde nesilden nesile, özellikle kadınlar üzerinden aktarılan ezgiler olmuş. Aynı şekilde anne tarafından dedesinin de sık sık mırıldandığı, Piyyutim ismi verilen ve geleneksel olarak erkekler tarafından söylenen bu unutulan dildeki melodileri hem çok tanıdık hem de yabancı bulduğunu hatırlayan Karbasi’nin kendi müzik kariyerini de Ladino müziğinin etrafında kurguluyor olmasının altında çocukluğuna damga vuran bu anılar yatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=6vRtnE6UBBg

The Beauty and the Sea isimli ilk albümünü 2008 yılında yayınlayan Karbasi, bu albüm için Grammy ödüllü yapımcı Matt Howe ile çalıştı. Bu albümün aldığı olumlu eleştiriler ve yakaladığı başarıyı ikinci albümü Daughter of the Sea ile devam ettiren Karbasi, La Tsadika isimli üçüncü albümünde ise anne tarafından gelen Fas kökenlerine ve Ladino müziğine odaklandı. Karbasi’nin Tom Cohen, Itamar Doari, Mark Eliyahu, Salvador Guitierrez ve Joe Taylor gibi isimlerle işbirliği yaptığı bu albüm 15. Yüzyıl’da göçe zorlanan Sefarad Yahudileri’nin müziğini ve bu müzik kapsamında nesilden nesile aktarılan kadın öykülerini günümüze taşıyan değerli bir çalışma olarak sanatçının kariyerinde özel bir dönemeci işaretliyor.

Karbasi’nin geçtiğimiz sene yayınlanan Ojos de Novia isimli dördüncü albümü ise Endülüs, Berberi ve Sefarad kültürlerinin yanısıra ortaçağ müziklerinden de beslenen ve tüm bu farklı kültürleri modern dokunuşlarla günümüze taşıyan parçalardan oluşuyor. Albümde aynı zamanda partneri olan multi-enstrümantalist Joe Taylor’ın yanısıra uluslararası bir orkestra ile beraber çalışan ve müzikal olarak beslendiği bölgelerin kültürel miraslarına saygı duruşunda bulunan Karbasi’nin dört albümünde de ortak olan en büyük özellik ise duygularını ustalıkla işlediği, kalbe dokunan vokallerinde yatıyor. Karbasi’nin izleyicileri zamanda duygusal bir yolculuğa çıkaracak performansını kaçırmak istemeyenler için bilet linkini buraya bırakıyoruz.