Isınma turu: Roosevelt - Embrace

Yazı: Güven Yalın

Alman müzisyen ve prodüktör Marius Lauber namıdiğer Roosevelt, indie rock’ı elektronik dokunuşlarla harmanlayıp synth pop’la sosladığı şarkılarıyla tanınıyor. Yeni albümü Embrace’in turnesi kapsamında 16 Aralık aşkamı %100 Müzik katkılarıyla Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne uğrayacak Roosevelt, evden uzakta hayat verdiği albümüyle dans pistlerine yeni güzellikler armağan ediyor. 

Sıradaki buluşma öncesinde Roosevelt’in son numarası Embrace’e dair kimi bilinmesi gerekenleri derledik. Konser için biletler de işte burada.

Albüm ismi: Yaşın getirdikleri

Türkçeye “benimsemek” ya da “kucaklamak” olarak çevirebileceğimiz Embrace ismi, Roosevelt için kişisel bir kabul ve aydınlanmayı yansıtıyor. 30 yaşına girmesiyle birlikte birçok çocukluk arkadaşının “gerçek işler”e ve yerleşik bir düzene sahip olduğunu ama kendisinin hâlâ gezgin bir şekilde sanatçı hayatını yaşadığını gözlemlemesi bu süreci tetiklemiş. Embrace ismi bu anlamda kimliğini kabul etmek ve hayatın kendisine fırlatacağı beklenmedik twistlere açık olmaya dair kendine yaptığı bir hatırlatma.

Yeni ev: Ninja Tune

Bugüne dek City Slang etiketli üç albüm yayımlayan Roosevelt için 2023 yılı ve Embrace albümü, yeni bir sayfa anlamına geliyor. Ninja Tune bünyesinde faaliyet gösteren Counter Records ile anlaşan Roosevelt, 22 Eylül’de yayımlanan son uzunçalarıyla doğru yerde hissettiğini şu sözlerle açıklıyor:

“Albümü, her zaman favorilerimden biri olmuş Ninja Tune aracılığıyla yayımlamak benim için dev bir gurur. Üzerine hiç düşünmeden aldığım bir karardı. Tanıdığım ve hayranı olduğum pek çok müzisyen ve prodüktör bu etiketle çalışıyor. Counter ile birlikte pop ve elektronik müzik dünyaları arasında yarattıkları geçişli yaklaşım, benim projem için de çok uygun bir yer olduğunu hissettirdi.”

Yeni aşkın getirdiği coşkunun şarkısı: Ordinary Love

Albümün açılış şarkısını 2022 yazında Elysian Heights, Los Angeles’da yaşam alanlarından oldukça uzakta konumlanan bir kulübede yazmış Roosevelt. Gerek ritmik kurgusu gerek iç içe geçip kendi arasında diyaloglar kuran enstrümantasyonu gerek dinamik vokalleriyle; dinleyeni ayağa kaldırmayı, hareketlendirmeyi amaçlayan bir kayıt. Onlarca synth katmanını üst üste dizerek bir tür aciliyet hissi ve yeni aşkın getirdiği coşkuyu parçaya damıtmak istemiş. “Ordinary Love”da duyduğumuz siren sesleri de vintage Prophet 5 synthesizer’ıyla oynarken çıkmış ve şarkının melodik yürüyüşüyle kontrast oluşturması için kullanmaya karar vermiş.

Turne yollarının çıktısı: Rising

“Rising” için “yükselme hissi”ni kutlayan ve dinleyicisine tattırmaya çalışan bir şarkı tanımını yapabiliriz. House beatleri ve pop melodilerini buluşturan tekli, yer yer jenerik tınlasa da dinleyici sarıp sarmalayan bir coşkuya sahip. “Rising”in ilk demolarını turne sırasında yollarda hazırlamış Roosevelt. Sürekli yükselen ses aralıklarıyla oluşturduğu akor dizisinden yola çıkarak demosuna bu ismi vermiş. Dönüp tekrar bu parçayla ilgilenmeye başladığında kaleminden dökülen kelimelerin de tematik olarak prodüksiyonla uyum içinde bir öfori yarattığını fark etmiş. 

Canlı Embrace deneyimine dair birinci ağızdan ipuçları

Albüm çıkışının ardından EDM Maniac’tan Daniele Levy’nin sorularını yanıtlayan Roosevelt, şarkıların sahneye nasıl taşınacağına dair ipuçları vermiş. 16 Aralık’ta Zorlu PSM Turkcell sahnesinde gerçekleşecek konserde neyle karşılaşacağımıza dair de heyecan uyandırıyor elbet:

“Dans şarkısı olduğunu düşünmediğiniz şarkılar, biz onları canlı çaldığımızda aniden dans şarkılarına dönüşüyor. Albüme kıyasla daha enerjik ve dinamik bir çalım söz konusu ve her seferinde müziği daha da canlı kılmaya; özel bir şeye dönüştürmeye çabalıyoruz.”