Isınma turu: Teoman

İstanbul Blue Night katkılarıyla 21 Şubat Cuma akşamı, müzik kariyerinde 25 yılı geride bırakan Teoman, Zorlu PSM’de hayranlarıyla bir araya gelecek. Konserden önce Indians ile sahne aldığı Alt Kemancı gecelerinden bugüne Teoman’ın müzik hayatından bazı kesitleri hatırlayalım.Teoman’ın müzik hayatı Boğaziçi Üniversitesi’ne girdiği zaman, 1986’da, Mirage grubunun solisti olarak başladı. Grubun kurulduğu ânı Teoman şu sözlerle anlatıyor: “Sonradan gitaristimiz olacak Tanju Eren bir gün öğle tatilinde yanıma geldi ve solistleri olmamı teklif etti. Sadece uzun saçlarımı, küpemi ve kovboy çizmelerimi görmüştü.” Mirage, 1988-1989 yıllarında üniversite çevrelerinde oldukça popüler bir gruptu. Grubun “Winds of Change” isimli şarkısı müzik direktörlüğünü İlham İrem’in, koordinatörlüğünü de Güven Erkin Erkal’ın yaptığı Uzelli tarafından basılmış 1988 tarihli toplama albümde, ona ismini de vererek yer aldı. 10 parçanın yer aldığı albüm, 80’lerde Türkiye’de üretilmiş rock müziğe dair kulak verilebilecek belgelerden biri.

90’lar, gece hayatının cover gruplarından sorulduğu da bir dönemdi. Bu günlerde İstanbul’un rock müzik mabedi Alt Kemancı’da cumartesi gecelerinin yıldızı, Teoman’ın Bon Jovi ve U2 yorumlarıyla ünlenen eski grubu Indians’dı. Teoman, solo kariyerine atılmadan önce Indians’ın yanı sıra Mavi Sakal, Black Rose ve Işığın Yansıması gruplarının kadrolarında da yer aldı.

Teoman’ın solo kariyerinin başlangıcı takvimlerde 1996 yılı olarak işaretli. Müziği Barlas Erinç’e, sözleri kendisine ve Barlas Erinç’e ait olan “Ne Ekmek Ne De Su” ile Roxy Müzik Yarışması’ndan En İyi Beste, “Yollar” ile ise En İyi Söz ödülüne layık görülen Teoman, aynı yıl içerisinde bu parçaların yanı sıra “Papatya” hitine de yer veren, kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınladı.

Teoman’ın adını döneminin tesirli şarkı ve söz yazarları arasına yazdıran albüm, 1998 Mayıs’ında NR1 etiketiyle yayınlanan O oldu. Bu albümün sansasyon yaratan parçalarından biri de şüphesiz Teoman’ın Orhan Atasoy’un kült işi “Gemiler”e getirdiği yorumdu. Sözleri Orhan Atasoy’a, müziği Orhan Atasoy ve Ercüment Vural’a ait olan “Gemiler”in Teoman versiyonu, parçanın en popülerleşmiş yorumları arasında.

Teoman 2000’lere kimi peş peşe gelen, kimi arayı birkaç sene kadar açabilen, Beyoğlu’nun yoğun tesiri altında hazırlanmış tam altı albüm bıraktı. “Onyedi”, “Gönülçelen”, “Paramparça”, “Rüzgâr Gülü”, “Hayalperest” gibi ilerleyen yıllarda klasikleşecek çok sayıda üretimde bulundu. Yorumlarıyla ses getirmeye devam eden Teoman, bu geleneğini Zerrin Özer’den Ajda Pekkan’a, Barış Manço’dan Cem Karaca’ya birçok isimle özdeşleşmiş parçaların yeni versiyonlarını yaratarak sürdürdü.

2008 yılında yayınlanan Söz Müzik: Teoman albümü, Türkiye’de hazırlanmış ilk “best of düet” çalışmasıydı. Aralarında Sezen Aksu, İzel, Mirkelam, Candan Erçetin, Hayko Cepkin ve Harun Tekin’in olduğu 14 isim Teoman şarkılarını seslendirdi. 2004’te Bülent Ortaçgil ile birbirlerinin şarkılarını söyledikleri bir dizi konser veren Teoman, 2007’de bu performanslardan bir araya getirilmiş bir derleme yayınlayarak ilk konser albümüne imza attı. Bundan birkaç sene önce, 2014’te ise, Ahmet Kaya anısına kaydedilen saygı albümü Bir Eksiğiz’de Teoman da “Acılara Tutunmak” için mikrofon başına geçti.

Aşk ve Gurur adını verdiği dokuzuncu stüdyo albümünü 2011’de yayınladı Teoman ve aynı sene müziği (en azından çok uzun bir süre) bırakacağını ve 3 Eylül 2011’de Berlin’de vereceği konserin son konseri olacağını internet sitesi aracılığıyla duyurdu. Fakat bu ara beklendiğinden çok daha kısa sürdü ve 2012 Kasım’ında Facebook sayfası üzerinden yeniden konserlerine dönmek istediğine karar verdiğini yazdı. Yeni besteler için biraz daha beklenecekti; onuncu albüm Eski Bir Rüya Uğruna… 2015’te geldi ve ilerleyen günlerde Teoman farklı sanatçılarla çeşitli düet yayınları yaptı.

Teoman 21 Şubat Cuma akşamı, oldurmazları olduranların festival markası İstanbul Blue Night’ın katkılarıyla Zorlu PSM’de hayranları karşısında olacak. İstanbul dinleyicisini bugüne kadar birçok özel performans ve konserle buluşturan İstanbul Blue Night’ın sokak, müzik ve eğlenceyi sahiplendiği çalışmaları için takipte kalmakta fayda var. Teoman konseri için biletler ise buradan temin edilebilir.