İsmail Soyberk (1954 - 2021)

“Benim dönemimdeki müzisyenler bugünkülerden daha farklı yetişti. İstiklal Caddesi’ndeki gece kulüplerinde yabancı müzisyenlerle çalıyorduk, bu da bir sürü tarza hâkim olmamızı sağladı. Benim en büyük şansım o dönemi iyi değerlendirip bugüne iyi taşımak oldu. […] Müzisyenliği hâlâ hep çocuksu bir heyecanla yaşıyorum.” -İsmail Soyberk, 2004

Caz, pop, rock, arabesk… Müziğin hemen her türüne dalıp çıkmış, her estetiğe kendinden bir şeyler katmayı başarbilmiş nadir müzisyenlerden biriydi İsmail Soyberk. 70’lerden bu yana Türkiye sınırları içerisinde yayımlanmış bini aşkın albümde onun dokunduğu basları dinledik. Temas ettiği her müzisyende iz bırakmayı başarmış, isminin geçtiği her cümleyi methiyelerin süslediği İsmail Soyberk, 67 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı.

70’lerin ilk yarısında EVRİM 5 grubunun bas gitaristi olarak kariyerine başlayan Soyberk, 1978’de Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nı kuran ekipte yer aldı. Soyberk’in sonraki yıllarda birlikte kayıtlar ve turneler yaptığı isimler arasında Erkan Oğur, Joan Baez, Sezen Aksu, Zuhal Olcay, Tarkan, Gülden Karaböcek, Barış Manço, Bulutsuzluk Özlemi, Nükhet Duru, Grup Yorum, Aziza Mustafa Zadeh, Bülent Ortaçgil gibileri var. 

80’ler ve 90’larda stüdyo müzisyeni olarak sayısız albümün kayıtlarında çalan Soyberk, piyasanın dayatma ve sınırlamalarından duyduğu rahatsızlığı birçok kez dillendirmişti. 2000’lerde kendi bestelerine ses verdiği Fenomen grubunu hayata geçiren Soyberk, bu projesiyle 2006’da Fenomen ve 2018’de Bridges albümlerini yayımladı, konserler verdi.

Türkiye’nin müzikal haritasını çıkarırken adını çokça zikretmek gereken müzisyenlerin başında gelen İsmail Soyberk, enstrümanına ve müziğe olan tutkusunu hayatının sonuna dek diri tuttu. Kendini yenilemekten, kendine meydan okumaktan hiç çekinmedi ve ülkede bas gitarla özdeşleşen bir figür hâlini aldı; müzik piyasasında standart yükselmesine vesile oldu. Ardında doldurulamayacak bir boşluk bıraktığı aşikâr.