Ayrımcılıktan uzak bir spor dünyası: 2. Queer Olympix başlıyor!

2015’ten bu yana futboldaki cinsiyet ayrımcılığına, homofobiye, transfobiye, futbolun heteronormatif ve erkek egemen diline ve pratiğine karşı politik sözünü söyleyen futbol takımı Atletik Dildoa, geçtiğimiz sene ilk kez Queer Olympix için organize olmuş ve Ankara’dan, Mersin’den ve İstanbul’dan takımların katılımıyla Heybeliada’da ve Kalamış’ta üç güne yayılan queer bir spor etkinliği deneyimlenmişti. Program kapsamında sahalarda gerçekleşen futbol, bayrak yarışı, uzun atlama, plaj voleybolu musabakalarının yanı sıra panel, forum ve atölye gibi birçok kafa açıcı etkinlik de katılımcılarla buluşmuştu. “Neymiş bu Queer Olympix?” diyenler, Atletik Dildoa’nın geçtiğimiz seneye dair hazırladığı videoyu bu bağlantıdan izleyebilir.

qo-ana-poster

2. Queer Olympix, yine Heybeliada ve Kalamış’taki mekânlarında yarın itibariyle katılımcılarla buluşacak! Oyunların her bedenin keyif alacağı şekilde oynanacağı, her bedenle, her kimlikle ya da kimliksizlikle var olunacağı bu spor etkinliği, 10 Ağustos Cuma günü Heybeliada’da bisiklet turu, yoga ve piknikle başlayacak ve 11 Ağustos Cumartesi ve 12 Ağustos Pazar günleri Kalamış’ta futbol, plaj voleybolu, uzun atlama, bayrak yarışı ve sporda cinsiyetçiliğe ve homofobiye/transfobiye karşı çeşitli atölye, forum ve film gösterimleriyle sürecek. Ayrıca Kalamış’ta iki gün boyunca çeşitli STK’lar da stantlarıyla etkinlikte yer alacak. Katılım ücretsiz ve Queer Olympix herkese açık!

Queer Olympix’e dair daha fazla bilgi edinmek için Atletik Dildoa’yla geçtiğimiz sene yaptığımız röportajı da buradan okuyabilirsiniz.

qo9

qo5