İstanbul’da yeni bir festival: Faz.1

Farklı sanat disiplinlerinin kesişim noktasında duran festival FAZ.1, 23-24 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul ile ilk defa buluşacak. Müzik, tasarım, görsel sanatlar, edebiyat, dijital yayıncılık gibi alanlarda 200’e yakın ismi yoğun bir etkinlik programıyla ağırlayacak FAZ.1, Zuhal Konsept Mağazası’nı merkeze alarak, Akasya AVM’de farklı mağazalara yayılacak.

FAZ.1’e Manga, Hey! Douglas, Kamufle, Zeynep Bastık, Nova Norda, Harun Tekin, Cem Güventürk, Kutsal Motor ekibi, Onaranlar Kulübü gibi müzisyenler ve farklı alanlardan yaratıcı figürler; konserler, pop up performanslar, söyleşiler, sergiler, atölyeler gibi etkinlikler için konuk olacak. Festivalin ücretsiz olarak düzenleneceğini belirtmekte de fayda var.

Dolu bir konser programı
FAZ.1’in bağımsız müzik sahnesinden isimlerle ana akım içinde kendine özgü bir yere sahip olan sanatçıları birleştiren müzik programında Karakter, İlke Hatipoğlu, Başar Ünder, VIIA, Suha gibi isimler Mixmag Turkey eş kürasyonuyla elektronik performanslar sergileyecek. Müzisyen ve dinleyiciyi bir odada buluşturan “Two Is Company” başlıklı mini performans serisinin konukları arasında ise Derin Sarıyer, Ezgi Aktan, Simge Pınar, Özgün Semerci, İdil Meşe, Güneş Akyürek, Flower Room, Samet Çiçek, Anıl Aydın, Yiğit Seferoğlu, Merve Çalkan, Cansın Caner Keskin, Fanikedi, Güneş Özgeç, In Hoodies, Onat Önol ve Dan Phillips gibi isimler var.

Nova Norda, 24 Kasım Pazar günü Zuhal Konsept içinde gerçekleşecek sürpriz bir performansla FAZ.1’de olacak. Radyo Eksen’in festival boyunca Zuhal Konsept içinden sürdüreceği canlı yayınlarda Gülşah Güray mikrofon başına geçecek. Zuhal Studio, 23 Kasım Cumartesi günü Red Bull eş kürasyonuyla Red Bull Music Warm Up sanatçıları The Kites ve TKO ile Non Square’in performanslarına ev sahipliği yapacak. 23 Kasım Cumartesi akşamı Tamirane sahnesinde Kamufle (Live) ve Hey! Douglas konserleri gerçekleşecek. 24 Kasım akşamında festivalin kapanışı ise Manga ve ardından Radyo Eksen DJ Set ile gerçekleşecek.

Sergiler, atölyeler, FAZ Talks, Walk-In Tattoo, Roland Space ve fazlası
FAZ.1’in söyleşi programı, kültür-sanat ve tasarım alanından yaratıcı ve yetkin isimleri bir araya getiriyor. Kutsal Motor ekibi FAZ.1’e deplasmana geliyor, Zeynep Bastık ve Tolga Akış YouTube’dan sahnelere uzanan hikayelerini anlatıyor, Murat Beşer Türkiye rock tarihinde önemli bir yer tutan Akmar Pasajı’nın derinlerine dalarken, Onaranlar Kulübü kent tasarımı ve onarma kültürünü masaya yatırıyor.

Harun Tekin, Simge Pınar, prodüktör Memet İncili, bağımsız plak şirketleri Shalgam ve Tamar Records, Barış Akpolat moderatörlüğünde müziğin mutfağını konuşuyor. Işık tasarımcısı Sadık Avcı ve tonmaister Ender Balcı ise müziğin ışık ve ses dünyasını yine Barış Akpolat ile değerlendiriyor. Shesaid.so İstanbul ekibi, Müzikle Yaşayan Kadınlar kitabının yazarı Deniz Koloğlu ile bir araya gelerek Ruşen Alkar ve Başak Yavuz’u konuk ediyor.

Cem Güventürk, Güven Erkin Erkal, Akın Sevgör, Yalçın Birol, Hikmet Demirkol ve birçok değerli isim, Kırmızı Kedi Yayınevi ve Plak Mecmuası’nın da katkılarıyla FAZ Talks kapsamında 23-24 Kasım’da katılımcılarla buluşuyor.

FAZ.1, farklı alanlarda üretimleri bulunan tasarımcıları Design Market ve atölyelerde bir araya getiriyor. hipicon.com ve Local Makers eş kürasyonuyla oluşturulan Design Route, Akasya’nın üç katına uğrayarak ilham dolu bir tasarım yolculuğu vaat ediyor.

Ayrı ekollerden gelen, her biri kendi görsel dilini oluşturmuş dövme sanatçıları, FAZ.1 kapsamında Zuhal Konsept’te gerçekleşecek “Walk-In Tattoo” etkinliğinde tasarımlarını ölümsüzleştirecek. Negatif Tattoo, Pin Tattoo Gallery, Boris Tattoo Parlor, Black Flag Tattoo gibi dövme stüdyolarının yanı sıra Tuğçe Türksoy, Mentat Gamze, Edi Ordu, BUNNYKINGx, Ezgi Beyazıt ve Ayça Ay gibi dövme sanatçıları iki gün boyunca stüdyolarını Zuhal Konsept’e taşıyacak. 

Zuhal Konsept Tattoo Zone’da gerçekleşecek, heyecanı yüksek “Blind Date” etkinliğinde dövme koltuğuna oturan kişi, kendisine yapılacak dövmenin kararını tamamen sanatçıya bırakacak.

FAZ.1 kapsamında illüstrasyon sanatçıları Selin Çınar, Murat Kalkavan ve nakış sanatçısı İrem Yazıcı, enstrümanlar üzerine illüstrasyon ve nakış çalışacaklar. Ressam Hilal Can ise piyanist Güldiyar Tanrıdağlı’nın performansıyla eş zamanlı olarak bir resim üretecek.

15 illüstratörün, kendilerinde iz bırakan şarkıları resmettiği “Songs That Made Me” sergisi Zuhal Konsept’te görülebilecek. Türkiye’nin irili ufaklı sahnelerinde, konserleri vizörün arkasından takip eden 8 fotoğrafçının karelerinden oluşan “More Than Meets The Eye” sergisi ise Tamirane’de yer alacak.

Roland TR kürasyonuyla oluşturulan Roland Space’te Şükrü Demirayak koleksiyonundan klasik synthesizer’lar, Mind Shifter, İlke Hatipoğlu & Başar Ünder, Karakter ve Sour konserleri, Ecem Dilan Köse, Motus Lumina, Ufuk Barış Mutlu ve Fakih Kademoğlu imzalı görsel – işitsel eserler katılımcıları bekleyecek. Ayırca festival boyunca Akasya içindeki boş mağazalar FAZ modüllerine dönüşerek, çeşitli sanat kolektiflerini ve bağımsız sanatçıları ağırlayacak.