İşte 17. Akbank Kısa Film Festivali’nin kazananları

71 ülkeden toplam 2.048 kısanın başvurduğu 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı ve festival direktörü Selim Evci tarafından 1 Nisan Perşembe akşamı, Akbank Sanat’ın sosyal medya hesaplarından duyuruldu. Festivalin iki ana bölümünde, toplam 28 film yarışıyordu.

Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Kısa Film ödülü, yönetmenliğini Murat Uğurlu’nun üstlendiği Tapınak’a, mansiyon ise Serhat Karaaslan filmi Suçlular’a gitti. Tapınak, sakin nöbeti bir otobüs dolusu yaşlı turistin ziyaretiyle son bulan bir gece bekçisine odaklanırken; Sundance ve SXSW seçkisinde yer alan Suçlular ise, evlilik cüzdanları olmadığı için otele giriş yapamayan genç bir çifti anlatıyor.

I Am Afraid to Forget Your Face

Bu yıl atölye veren isimler arasında yer alan Mary Stephen’ın jüri üyeleri arasında yer aldığı  Uluslararası Yarışma bölümünün galibi, Sameh Alaa yönetimindeki I Am Afraid to Forget Your Face oldu. 73. Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen yapım, sevgilisinden 82 gün ayrı kalan ve onu yeniden görmek için zorlu bir yola girmeyi göze alan bir karakteri takip ediyor. Bölümün mansiyon ödülünü, Brusi Olason’nun Dalia ve Ali Asgari’nin Witness filmleri paylaştı.

Bu sene 687 başvuru alan Akbank Kısa Film Forum bölümünde finale kalan 8 senaryo arasından büyük ödüle uzanan, Uğur Şahin’nin Karda İzler projesiydi. Alperen Albayrak’ın Palmiyeler Altında senaryosu ise, mansiyon ödülünün sahibi.