Jack White hiçbir zaman cep telefonu kullanmamış

Jack White, uzun bir aranın ardından canlandırdığı rock’n’roll projesi The Raconteurs ile Help Us Stranger isimli üçüncü uzunçalarını 21 Haziran’da yayınlıyor. White, bir yandan da neden cep telefonu kullanmadığına anlattığı röportajıyla gündemde ve cep telefonu kullanmayan kaç kişi tanıdığımızı sorgulatıyor.

The Raconteurs – Help Us Stranger albümünün kapağı

Jack White, geçtiğimiz sene itibariyle konserlerinde cep telefonu kullanımını yasaklamıştı. İngiltere yayın kuruluşu Channel 4’a verdiği ve 19 Haziran 2019’da yayınlanan röportajda ise cep telefonlarından neden hoşlanmadığının yanı sıra hayatında hiçbir zaman cep telefonu kullanmadığını da açıkladı: “Benim gibi cep telefonu kullanmayan kişiler için etrafa bakıp herkesi telefonuna bakarken görmek epey komik oluyor… Hiçbir zaman bir cep telefonum olmadı. Bu yüzden garipseniyorum. Ama bana da diğer insanlar saçma görünüyor. Tabii sonuçta herkesin kendi hayatı, kendi kararı. Kim bilir? Belki bundan sonra her şey buna dönüşecek. Hiçbir fikrim yok. Kimsenin de yok. Belki de vücutlarımıza takılmaya başlayacak. Büyük olasılıkla göz yuvarlarımızın arkasına falan mikroçipler yerleştirilecek. Bilemiyorum…”

Yaklaşık bir senedir cep telefonsuz konserler yaptıklarını söyleyen Jack White, bu deneyimin şaşırtıcı bir biçimde insanların çok hoşuna gittiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Öte yandan da insanların telefonlarından uzaklaşmaları için birinin onlara bunu söylemesi şart mı, gibi büyük sorular ortaya çıkıyor. Ne kadar üzücü bir durum. Bence oldukça üzücü. Ama elbette buna bağımlı olmayan biri olarak benim böyle söylemem kolay.”

Teknoloji, göç, White’ın ilham kaynakları gibi daha pek çok meselenin irdelendiği röportajın tamamını aşağıdan izlemek mümkün.

“Bored and Razed”, 21 Haziran çıkış tarihli Help Us Stranger’da yer alan parçalardan biri.