Jam Session'ın sinema ayağı MUBI'de

Çevrimiçi 2021 edisyonuyla, İstanbul’un iki yakasında canlı müzikle buluşmaya hasret kaldığımız mekânlarda kaydedilen performanslarla The Irish Spirit YouTube kanalında devam eden Jam Session’dan bu sefer sinema ile ilgili haberler var. #RuhunuDinle mottosundan yola çıkarak MUBI – Salon İKSV ortaklığıyla Jam Session için harika bir izleme seçkisi hazırlandı.

MUBI koleksiyonundan müziğin ön planda olduğu filmden oluşan seçki, Jam Session kapsamında MUBI platformu üzerinden izlenebilir. Peki programda neler var?

Inside Llewyn Davis
(Yön: Joel Coen, Ethan Coen / 2013)

Coen Kardeşler’in müzikal tutkusunun zirve noktası. 1960’ların başlarına, Greenwich kasabasındaki folk sahnesinin göbeğine ışınlayan filmde Osar Isaac, Carey Mulligan ve John Goodman başrollerde. Genç bir müzisyenin bir haftasını izlediğimiz Inside Llewyn Davis için kamera karşısına geçenlerden biri de Justin Timberlake. Joel ve Ethan Coen’in, şu sıralar yeni bir müzikal film için kolları sıvadığını da belirtelim.

Mimaroğlu
(Yön: Serdar Kökçeoğlu / 2020)

Elektronik müziğin öncü ismi, besteci ve Atlantic Records yapımcısı İlhan Mimaroğlu ve eşi Güngör Mimaroğlu’nun hayatlarını mercek altına alan deneysel belgesel. Dünya prömiyerini önde gelen belgesel film festivallerinden 2020 Visions du Réel’in “Burning Lights” bölümünde yapan Mimaroğlu 39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda Mansiyon ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü kazandı.

Max Richter’s Sleep
(Yön: Natalie Johns / 2019)

Modern klasik müziğin öncü bestecilerinden Max Richter’in, birçoklarına göre “başyapıtı” olarak anılan 2015 tarihli Sleep albümünün yapıtaşlarını keşfe çıkan bir belgesel. Aynı zamanda Richter ve Yulia Mahr’ın Los Angeles’ta gerçekleşecek görkemli performansına hazırlık sürecine de odaklanıyor.

Scott Walker: 30th Century Man
(Yön: Stephen Kijak / 2006)

Seçkinin en eski filmi, 2019’da aramızdan ayrılan efsanevi müzisyen Scott Walker’a bir saygı duruşu. 1960’larda bir pop yıldızı olarak başladığı müzik serüveninde 1980’lerle birlikte yönünü barok müzikleri ve avangart yaklaşımlara doğru çeviren ilham verici müzisyenin kariyerinden kesitlere, hayranlarıyla önceden haber verilmeden yapılmış röportajlar eşlik ediyor.

Tripping with Nils Frahm
(Yön: Benoit Toulemonde / 2020)

Alman besteci Nils Frahm, 2018’deki All Melody albümü turnesinin ardından, “evi” diyebileceğimiz Funkhouse Berlin’de 4 gece üst üste gerçekleştirdiği performansların kayıtlarını bir filme ve konser albümüne dönüştürdü. Prömiyerini MUBI’de yapan performans filminin ses kayıtları da Erased Tapes etiketiyle albüm oldu. Nils Frahm’la filme dair yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.