James Gray imzalı bir hayalet hikâyesi

Yazı: Kiraz Mısırlıoğlu

Geçtiğimiz yıllarda çektiği Armageddon Time, The Immigrant, Two Lovers, We Own the Night gibi işlerle Cannes’da Altın Palmiye’ye aday olan James Gray, yeni filmini duyurdu. Gray, kısa bir süre önce Armageddon Time’ın yapımında beraber çalıştığı Focus Features ile bu sefer Ezekiel Moss için bir araya geliyor. 

Ezekiel Moss, Büyük Buhran zamanında geçen bir hayalet hikâyesi. Film, küçük bir kasabada yaşayan genç bir çocuğun ölülerle konuşma yeteneğine sahip olma ihtimali olan bir avare ile arasındaki arkadaşlığı konu ediniyor. Filmin senaryosu, 2020 yapımı Onward ve Questlove’ın yeni Disney uyarlaması The Aristocats’te de parmağı olan Keith Bunin‘e ait. 

Focus’un yıllardır bu proje üzerinde çalışıyor olması ve 2014’deki âni ölümünden önce yönetmenin Philip Seymour Hoffman olarak belirlenmesi, bu hikâyeyi daha da ilginç kılıyor. Ezekiel Moss’un şu an ön yapım aşamasında olduğu ve James Gray ile Keith Bunin’in senaryoyu tam olarak geliştirmek için beraber çalıştıkları biliniyor. Oyuncu kadrosu henüz açıklanmadı.

Yönetmen için yakın gelecekte başka neler var?

Ekim ayında James Gray’in Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. Başkanı John F. Kennedy hakkında bir biyografi yönettiği haberini almıştık. Kennedy’nin II. Dünya Savaşı sırasında donanmada görev yaptığı zamana odaklanan bu filmi, Samuel Franco ve Evan Kilgore’un kaleminden çıkan bir senaryodan izleyeceğiz. Fakat Gray’in, filme yeni bir taslak yazacağı da söylentiler arasında. Yönetmen geçtiğimiz aylarda, Anne Hathaway’in canlandırdığı Esther Graff karakterine odaklanan bir Armageddon Time devam filmi yapma olasılığını da dillendirmişti.