Questlove için sırada Aristocats uyarlaması var

Yazı: Kiraz Mısırlıoğlu

Geçtiğimiz yıl, ilk yönetmenlik deneyimi olan Summer of Soul ile en iyi belgesel dalında Oscar kazanan Questlove, şimdi de 1970 yapımı animasyon filmi Aristocats’in yeni bir uyarlaması üzerinde çalışıyor. The Roots’un davulcusu olarak tanınan ve kısa bir süre önce yönetmenlik kariyerine adım atan Questlove, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda iki ayrı belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenecek. 

Questlove’ın ilk filmi olan ve 1969’da, Siyah kültürü desteklemek için düzenlenen Harlem Kültür Festivali’ni konu alan Summer of Soul, büyük bir başarı yakalamıştı. Dönemin yorucu şartlarına rağmen, müzik ile bir araya gelip yaralarını saran ve kültürlerini onurlandıran Siyah topluluğu anlatan belgesel, aynı zamanda dönemin politik atmosferine dair izler de barındırıyor. Belgesel boyunca büyüleyici canlı performanslarının yanı sıra, tarihsel olayların kültürü, insanların sanata bakış açısını, hatta modayı bile nasıl etkilediğini gözlemlemek de mümkün. 

Questlove’ın başında olduğu en güncel iş ise bu sefer bir belgesel değil. Disney’in 1970 yapımı animasyonu Aristocats’in canlı aksiyon filminin yönetmeni olarak duyurulan Questlove, aynı zamanda filmin müziklerini de besteleyecek. Uyarlamanın senaryosu ise Peter Rabbit ile tanıdığımız Will Gluck ve Onward için kalem oynatan Keith Bunin tarafından yazılacak.

Peki önümüzdeki yıllarda Questlove’ı neler bekliyor? 

Questlove gündeminde Summer of Soul’un ardından iki farklı müzik belgeseli olduğu bir süredirı biliniyor. Bu belgesellerden ilki, yapımcılığını Common’ın üstlendiği, yönetmenliğini ise Questlove’ın yapacağı bir Sly Stone belgeseli. Funk, soul ve R&B’yi psikedelik rock ile birleştiren Sly and the Family Stone’un kurucularından Sly Stone için Questlove şöyle diyor: “Sly’ın yaratıcı mirasının benim DNA’ma kazılı olmasının ötesinde, bunu Siyah bir müzisyenin yol haritası olarak görebiliriz. Onun tarihini ve mirasını keşfetme şerefine sahip olmak benim için bir hayalin ötesinde.” 

Bu kez yapımcı künyesinde Questlove ismini gördüğümüzı başka bir iş de Dan Charnas’ın biyografik romanı Dilla Time’ın uyarlaması olan J Dilla belgeseli. Basın çıklamasına göre film; “kısmen biyografi, kısmen müzikoloji ve kısmen müzikal meditasyon olacak” ve J Dilla’nın ailesi ile iş birliği içerisinde üretilecek. J Dilla’yı bir öğretmen figürü olarak gördüğünden bahseden Questlove, kendi hayatında en önemli yeri kaplayan müzisyeni dünyaya anlatabileceği için ne kadar şanslı olduğunu söylüyor.