Jane Austen uyarlaması “Sanditon”ın yeni sezonu yaklaşırken

Neredeyse tüm külliyatı sinema ve televizyona uyarlanan Jane Austen’in bitirmeye ömrünün yetmediği iki romanından biri, 1817’de kaleme almaya başladığı Sanditon. Eser, 2019’da yayın hayatına başlayan aynı isimli bir diziye ilham olmuş fakat yapımın ömrü yalnızca tek sezon sürmüştü. Geçtiğimiz aylarda sürpriz bir gelişme yaşanmış ve yapımın haklarını elinde bulunduran BritBox UK, Sanditon’ın 2 yeni sezonla döneceğine dair müjdeyi vermişti.

Anlaşılan o ki prodüksiyon süreci devam eden 2. sezondan kimi yeni gelişmeler var. İlk sezonunun 4 bölümünü yazan Justin Young (Death in Paradise, Ripper Street) baş yazar ve baş yapımcı rolünü tekrar üstlenecek. Yürek burkan bir sezon finaliyle geride bıraktığımız öyküde hem aksiyon dozunun yükseleceği hem de karakter galerisine yeni yüzlerin dâhil olduğu duyuruldu.

Anlatıya katılan karakterler arasında özgüveni oldukça yüksek bir albay olan Francis Lennox (Grace’den anımsanabilecek Tom Weston-Jones), karmaşık bir aile geçmişine sahip gizemli komşu Alexander Colbourne (Industry’den Ben Lloyd-Hughes) ve Charlotte’un küçük kız kardeşi Alison Heywood (Outlander’dan Rosie Graham) var. Maxim Ays, Frank Blake ve Charles Lockhart kadroda göreceğimiz diğer taze yüzler.

Dizide, sakin bir balıkçı kasabası iken lüks bir kaplıca merkezine dönüşen Sanditon mesken tutuluyor ve kaderleri kasabanın ticari başarısına bağlı olan karakterlerin gizli amaçları ortaya çıktıkça, hikâye yön değiştiriyor. Reign, Medici, A Quiet Passion gibi dönem projelerinden anımsanabilecek Rose Williams’ın hayat verdiği Charlotte’ın yolculuğunda; bir kere daha entrika, romantizm ve gizemle bezeli yeni bölümler bizleri bekliyor. 

ITV’deki İngiltere prömiyerinden bu yana dünya çapında toplam 176 ülkede yayımlanan seriyi, Türkiye’deki izleyiciler BBC First ekranlarında takip etmişti.

Televizyonun en iyi 4 Jane Austen uyarlaması

Gözden uzak, oldukça sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin kült romancısı olmayı başaran Austen’in eserlerinden uyarlanmış en iyi dizi, mini dizi ve televizyon filmleri.

Mansfield Park (1983)

Yoksul Fanny Price, daha varlıklı amcası ve teyzesiyle birlikte yaşamaya başlar. Yeni komşuların gelişiyle, Fanny ve kuzenleri romantizm sularına yelken açarlar.

Pride and Prejudice (1995)

Beyaz ekranda kostüm draması denince ilk akla gelenlerden, Emmy ve BAFTA ödüllü bir klasik. Jennifer Ehle ile Colin Firth, inatçı Elizabeth Bennet ve kibirli Bay Darcy suretinde.

Sense and Sensibility (2008)

Karakter bakımından birbirine tamamen zıt iki kız kardeşin evlilik hiyerarşilerine karşı direnişlerini anlatan yapımda Janet McTeer ve Dominic Cooper gibi tanıdık yüzler var.

Emma (2009)

Aristokrat bir aileden gelen Emma’nın kötü bir alışkanlığı var: başkalarının aşk hayatlarına burnunu sokmak. Romola Garai’den Altın Küre adaylığı elde eden bir performans.

Yükleniyor...