Greta Thunberg’in iklim aktivizmini takip eden bir belgesel serisi

İklim krizi mücadelesinin kişisel sorumluluğunu layıkıyla üstlenen ve bu mücadelenin sembol figürüne dönüşen Greta Thunberg’i konu eden belgesel yapımlara bir yenisi daha ekleniyor.

Nathan Grossman’ın yönettiği I Am Greta’nın ardından, BBC ve PBS’in ortak yapımcılığını üstlendiği Greta Thunberg: A Year to Change the World isimli üç bölümlük bir belgesel serisi duyuruldu. Greta’nın iklim değişikliği etkisinin hız kazandığı noktalara yaptığı seyahatler, önde gelen iklim bilimcileriyle etkileşimleri ve genç aktivistin değişime öncülük eden araştırma safhaları ekrana taşınacak.  

Çekimler 2019’da başladı. Belgeselde Greta’nın Stockholm’deki okul boykotunun yanı sıra; iklim kriziyle mücadeleyi şekillendiren Davos Ekonomik Forumu’nda dünya liderlerine hitabı ve geniş kitlelere yayılan mücadelesi kapsamlı şekilde işlenecek. Salgın nedeniyle uluslararası takvime ara verilmek durumunda kalınsa da çekimlerin Greta’nın İsveç’teki evinde devam ettiği açıklandı. 

Serinin 2021 içerisinde BBC One’da yayına başlaması bekleniyor. 

İklim krizine ilişkin daha fazla belgesel izlemek isteyenler, buradan “Çevre ve insan ilişkisine dair 20 belgesel” dosyasına ulaşabilir.  

Yazı: Melike Karabaş


Yükleniyor...