Japonya’nın Awaji Adası’nda Godzilla müzesi açıldı

Godzilla, 1950’lerdeki “doğuşundan” bu yana dünya çapında popüler kültürün odağında oldu ve o zamandan beri yaklaşık 40 uzun metraj filmde yer aldı. Şimdi ise Godzilla müzesiyle, Toho’nun yarattığı Kaiju dünyasının kapısı iyice aralanıyor.

Advertisement

Açılış töreninde Godzilla’nın devasa boyutlu yeni heykeli de tanıtıldı. Heykelin ağzından içeri bakıldığında Kaiju evreni izlenebiliyor. 400 metrelik heykelin de bulunduğu müzenin, ziyaretçilerinin bilim insanı gibi davranabilmelerine olanak tanıyarak derin bir deneyim yarattığı söyleniyor. “Godzilla Interception Operation – National Godzilla Awajishima Research Center” adı verilen müzede interaktif oyunlar da var.

Kaiju News Outlet, Godzila Müzesi’nin açılış töreninden birkaç fotoğraf paylaşarak Awaji Adası’ndaki müzeyi ziyaret edenleri nelerin beklediğini gösterdi. Heykel henüz dikilmiş görünmüyor ama kocaman pençesi ve sivri dişleriyle korku saçan yüzüyle, fazlasıyla endamlı bir Godzilla’yla karşı karşıya olduğumuz ortada. 

Bugünlerde Japonya’dan fezaya yükselen tek fantastik heykel Godzilla’nınki değil. Tokyo’daki bir eğlence parkı açılışında beliren devasa Gundam RX-78-2 robotu da geçtiğimiz günlerde gündemimize gelmişti. 

Yeni Godzilla animesi: “Singular Point”

Netflix’in, yeni bir Godzilla anime dizisi sipariş ettiği de gündemde. Platformun King of the Monsters ile bağlantılı projelerinin dördüncüsü olacak serinin adı Godzilla: Singular Point. Seri, filmlerle doğrudan bağlı olmayacak tamamen yeni bir hikâye. 2021’de gösterime girmesi planlanan diziyi Atsushi Takahashi yönetiyor. Kendisinin yönetmen ve animasyon sanatçısı olarak Doraemon, Blue Exorcist ve Sword Art Online gibi yapımlarda görev aldığını hatırlatalım. Yaratıcı ekipte ayrıca ikonik Studio Ghibli filmlerinde de çalışan animasyon sanatçısı Eiji Yamamori ve Blue Exorcist’in yaratıcısı Kazue Kato da var.

Adam Wingard’ın yönetmenliğini üstlendiği, Warner Bros.’un MonsterVerse’ünün bir parçası olacak Godzilla vs Kong filmi de 2021’de vizyonda olacak. Oyuncu kadrosunda Millie Bobby Brown, Alexander Skarsgård ve Rebecca Hall’un yer aldığı film, sinema tarihinin iki ikonik canavarını karşı karşıya getirecek.

Yazı: Bensu Arslan