Jarvis Cocker tavan arası hikâyelerini kitaplaştırdı

Jarvis Cocker Instagram üzerinden, bir çeşit anı derlemesi olan yeni bir kitap yayımlayacağını duyurdu. Penguin Books çatısından çıkacak Good Pop, Bad Pop, müzisyenin güzel zamanları ve unutmayı tercih ettiği hatalarının yanı sıra Pulp grubu ve 20. yüzyıl pop kültüründen manzaralar sunacak. Cocker yayın tarihi için 26 Mayıs 2022’ye randevu verdi.

Hepimiz, belki bir kutuya doldurulmuş, belki de bir çekmeceye tıkılmış fotoğraflar, biletler, giysiler, hediyelik eşyalar gibi aslında bizi biz yapan şeylerin rastgele bir koleksiyonuna sahibiz. Jarvis Cocker evinin tavan arasını boşaltmaya başladığında, hikâyesini kataloglayan ve ona; “Kim olduğunu sanıyorsun? Kıyafetler önemli mi? Burada neden bu kadar çok kırık bardak var?” gibi tuhaf sorular sorduran bir yığın nesne bulmuş. Ardından esas soru gelmiş: “Ya sakladığımız şeyler hakkımızda, sergilediklerimizden daha fazlasını söylüyorsa?” 

Good Pop, Bad Pop, ömrü boyunca biriktirdiği nesneler üzerinden müzisyenin yaratıcı sürecini ortaya koyan bir proje olarak tasarlanmış. Yayınevi kitabı, “Bu bir hayat hikâyesi değil. Bu bir tavan arası hikâyesi.” sözleriyle tanıtıyor.

Bu aralar adını sık sık duyduğumuz Cocker, yılın merakla beklenen filmlerinden biri olan, Wes Anderson imzalı The French Dispatch için, 60’lar ve 70’ler Fransız pop şarkılarını yeniden yorumladığı, Chansons d’Ennui Tip-Top adlı bir albüm hazırlamıştı.

Müzisyen yakında, Chansons d’Ennui Tip-Top’ta da kendisine eşlik eden grubu JARV IS ile birlikte Hot Chip, David Holmes, Dennis Bovell gibileriyle iş birlikleri bulunan bir remiks albümü paylaşacak.

Yazarı müzisyen olan, gündemdeki 3 kitap
Shaun Ryder – How to Be a Rockstar
(Allen & Unwin)

Happy Mondays ve Black Grape’in solisti, rock’n roll efsanesi Shaun Ryder’ın, Salford’daki kulüplerden Glastonbury headlinerlığına uzanan yolculuğuna kendi ağzından bir bakış. Acid-house sahnesinin baş figürü olmaktan televizyonlarda yasaklanmaya, mafyayla karşılaşmalardan turne otobüslerindeki maceralara kadar, “Bir rock star nasıl olunur ve nasıl olunmaz?” konusunu aydınlatmak üzere 6 Ekim’de yayımlanan kitap hakkında BBC Radio 6’den Steve Lamacq şunları söylüyor: “Happy Mondays hakkında insanların sonsuza dek konuşmasını sağlayacak kadar çok hikâye var. Gruplar gerçekten mitleri aracılığıyla yaşar.”

Dolly Parton & James Patterson – Run Rose Run
(Penguin Books)

Dolly Parton’ın Alex Cross serisinin yazarı James Patterson ile güç birliğinden çıkma gerilim romanı. Karanlık geçmişinin onu yakalamayacağını umarken bir yıldız olma hayalini sürdürmek için Nashville’e taşınan hevesli bir genç müzisyenin serüvenine sahne olan kitaptan ilhamla 7 Mart 2022’de, Dolly Parton imzalı 12 yeni şarkının yer aldığı, tamamlayıcı bir albüm de yayımlanacak. 

Nick Cave – The Little Thing
(Cave Things)

Üretkenlik konusunda sınır tanımayan Nick Cave, mağarasından bir de çocuk kitabı çıkardı. Müzisyen, “Kimliğinin gerçek doğasını keşfetmek için epik bir maceraya atılan küçük bir şeyin hikâyesi.” olarak özetlediği The Little Thing’i 3 yaşındaki komşusu Esme için yazmış. Çizimleri de Nick Cave’in kaleminden çıkan kitapta, “küçük şey”e yol boyunca bir domates, bir tuvalet kağıdı, bir duş başlığı, bir kek ve bir mısır koçanı gibi karakterler eşlik ediyor. The Little Thing’in Nick Cave tarafından okunan ve müzikleri Warren Ellis’e ait olan bir sesli kitap versiyonu da var.