Kaptan Zaman: Nick Cave’in 90’larda PJ Harvey için çizdiği resimler

Kopenhag’da geçtiğimiz yıl ziyarete açılan Stranger Than Kindness serigisi, Nick Cave’in yaratıcı dünyasına aralanan bir kapı niteliğindeydi. Seçki, müzisyenin büyük boyutlu yerleştirmelerine, Warren Ellis ile sergi için hazırladıkları soundscape eserlerine, şiirlerine, şarkı sözlerine, fotoğraflarına, videolarına, set tasarımlarıyla, Cave’in 50 yılı aşkın kariyerine ait izleri bir araya getirmişti.

Sergide dikkat çekici çalışmalar arasında Nick Cave’in 1990’larda partneri olan PJ Harvey için yaptığı çizimler vardı. Bu işler, geçtiğimiz günlerde PJ Harvey’nin de gündemine geldi. Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları söylüyor:  “Okuduğum sanat okulundaki pek çok müzisyen gibi çizim yapmak hayatımın devamlı bir parçası. Nick Cave ile birbirimiz için pek çok çizim yaptık ve bu çizimlerden sevimli olan iki tanesi, onun Kopenhag The Black Diamond’daki Stranger Than Kindness sergisinde yer almıştı.”

PJ Harvey’nin Nick Cave için yaptığı polaroidli kolaj da sergideydi. Bu kolaj Is This Desire albümüne ve albümle aynı adı taşıyan parçaya ilham kaynağı olmuş.

Harvey tüm bu detayları paylaşırken bir de 1998 tarihli Is This Desire albümünün, demo kayıtlarını da içeren versiyonuyla 29 Ocak 2021’de yeniden yayımlanacağını duyurdu. Nitekim daha önce de bu yılı reissue baskılara ayırdığını açıklamıştı ve To Bring You My Love ve Dry albümlerinin demolarını paylaşmıştı. Demo kayıtları için yaptığı açıklamada özellikle Is This Desire demolarının o andaki atmosferi bir daha tekrarlanamayacak şekilde yakaladığını söylüyor. “Angelene” demosu dinlemeye açıldı bile.

Nick Cave’in 2020’si

Nick Cave, bilindiği üzere 2020 itibariyle 24 saat yayın yapan ve Nick Cave and the Bad Seeds külliyatını aralıksız yayınlayan bir YouTube kanalı kurdu. Kendi fotoğraflarını, kolajlarını, çizimlerini, objelerini ve daha pek çok şeyi hayranlarının ziyaret edebileceği ve satın alabileceği Cave Things isimli bir platformu hayata geçirdi. Her iki kanaldan da Cave ve Bad Seeds’in karmaşık, karanlık ve yaratıcı dünyasına detaylı bir bakış atma şansına eriştik.

Pandemi döneminde farklı bir yaratıcı sürece girdiğini belirten Cave, şarkı yazmanın yanı sıra pek çok polaroid, resim, kolaj, film, seramik heykel ve kıyafet tasarımı yaptığını paylaşmıştı. Cave Things’i ticari ürünün ötesinde ancak sanatın da sınırında durduğunu belirten müzisyen, “aşırı uyarılmış bir beynin rastlantısal tortuları” tanımlamasını kullanmıştı. Nitekim “Hyatt Girls” adındaki Cave’in pornografik çizimlerini içeren duvar kağıtlarını hiç kimsenin satın almamış olmasından bir hayli memnun olduğunu, hatta hiç satmayan bir ürün tasarlamış olmaktan son derece gurur duyduğunu açıklamıştı.  

Nick Cave ayrıca Nicholas Lens ile L.I.T.A.N.I.E.S başlıklı bir karantina operası besteledi ve göz kamaştırıcı Alexandra Palace’da kaydedilen Idiot Prayer isimli solo piyano konserini albüm ve film olarak yayımladı.

Yazı: Biçem Kaya