Jean-Michel Basquiat biyografisine aranan yüz bulundu

Sundance Film Festivali çıkışlı uzun metrajı Luce ile adını geniş kitlelere duyuran Julius Onah; The Trial of the Chicago 7, Waves ve Cyrano gibi işlerle son yıllarda yıldızı iyiden iyiye parlayan Kelvin Harrison Jr. ile tekrar çalışmaya hazırlanıyor. İkili bir araya getirecek projeyse; New York’ta graffiti sanatçısı olarak ün kazanan, 80’lerde yeni dışavurumcu tablolar çizerek uluslararası bir ikona evrilen Jean-Michel Basquiat odaklı bir biyografi.

İsmi Samo Lives olarak açıklanan projede geçen SAMO (same old shit) kelimesi, Basquiat’nın 1978’den 1980’e kadar, üne kavuşmadan önceki dönemlerde graffitilerinde kullandığı etiketten geliyor. Sanatçının kendi adını kullanması ise üne kavuşarak çalışmalarını sanat galerilerinde sergilediği yıllara denk geliyor. Yine aynı dönemin öncülerinden olan Andy Warhol gibi, Basquiat’nın hayatına dokunmuş meşhur sanatçıları kimlerin canlandıracağı da ayrı bir merak konusu.

Kelvin Harrison Jr. - basquiat
Kelvin Harrison Jr.

Kelvin Harrison Jr. ve Julius Onah ikilisi, kadrosunda Naomi Watts ve Octavia Spencer’ın da bulunduğu, ırkçılık ve aile gibi temalar üzerinden şekillenen Luce için bir araya gelmişti daha önce. Psikolojik gerilim; Bağımsız Ruh Ödülleri’nde yönetmen, erkek oyuncu ve yardımcı kadın oyuncu kategorilerinde üç adaylık elde etmişti.

Basquiat üzerine

Haiti ve Porto Riko göçmeni bir çiftin oğlu olan, New York doğumlu Jean-Michel Basquiat; 80’lerin sokak sanatını neo-ekspresyonizmi ile tanımlamıştı. 22 yaşındayken, New York’ta düzenlenen Whitney Bienali’nde eserleri sergilenen en genç sanatçı olmayı başardı.1988’de, henüz 27 yaşındayken hayatını kaybeden Basquiat’nın etkilerini günümüz sanat dünyasında da görmek mümkün. 2017’de düzenlenen bir müzayedede tablosu 110,5 milyon dolara alıcı bulmuş ve tarihin en pahalı tablolar arasında yerini almıştı.

Basquiat (1996)
Basquiat (1996)
Hayatı ilk kez sinemaya uyarlanmıyor

Samo Lives, sanatçının hayatı üzerine çekilen ilk film olmayacak. At Eternity’s Gate, Le Scaphandre Et Le Papillon ve Before Night Falls gibi yapımlarla tanıdığımız Julian Schnabel’ın yönettiği; başrolünde Jeffrey Wright’ın yer aldığı Basquiat (1996), prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmış ve Ana Yarışma seçkisinde yer almıştı. Andy Warhol rolünde David Bowie’yi gördüğümüz oyuncu kadrosunda Wright’a Gary Oldman, Benicio Del Toro, Dennis Hopper, Christopher Walken, Claire Forlani, Michael Wincott ve Parker Posey eşlik ediyordu.

Yazı: Elif Çelik