“Jessica Jones”un başrolü Krysten Ritter’ın ilk romanı Türkçede

Don’t trust the B—- In the Apartment 23 ve Jessica Jones’un başrol oyuncusu Krysten Ritter’ın ilk romanı Şenlik Ateşi, İthaki Yayınları etiketiyle Türkiye’de de 5 Aralık itibariyle raflarda.

Roman, Abby Williams adlı çevre avukatının, seneler önce kötü anılarını geride bırakmak üzere terk ettiği (aynı zamanda evi de olan) Barrens kasabasına bir şirketi araştırmak üzere geri dönmesiyle başlıyor. Kasabaya döndüğünde on sene öncesinin popüler siması Kaycee Mitchell ve arkadaşlarının sebep olduğu büyük skandal ile araştırdığı şirket arasında tuhaf bağlantıları olduğunu keşfediyor. Skandaldan sonra ortadan kaybolan Kaycee’ye gerçekte neler olduğunu öğrenmeye çalışırken de “Oyun” adında kasabayı ve yaşayanları tehdit eden bir ritüeli keşfediyor.

Krysten Ritter, bir röportajında Şenlik Ateşi’ni uzun zamandır yazmak istediğini fakat Jessica Jones’da çalışmaya başlamasının süreci biraz uzattığını söylemişti. Kendisinin de küçük bir kasabada büyüdüğünü söyleyen Ritter, yaşanılan yeri ve travmaları geride bırakmaya çalışmanın herkes ve özellikle kadınlar tarafından ilişki kurulabilir olacağından etkilenerek bu konu üzerinde durmaya karar verdiğini açıklamıştı.

Gizem ve tehlikelerle dolu olan roman, başarılı gerilim kitabı Kayıp Kız’ın yazarı Gillian Flynn ile 10 Numaralı Kamara ve Kapkaranlık Ormanda’nın yazarı Ruth Ware’dan iyi eleştiriler alırken, Entertainment Weekly tarafından da “Jessica Jones’un yıldızı ‘Şenlik Ateşi’yle edebiyat dünyasına mükemmel bir giriş yapıyor. Gizemli ve psikolojik olarak insanı etkileyen bir hikâye.” övgüsünü kapıyor. 

Yazı: Eylül Aytan