Jim Jarmusch ve grubu SQÜRL’den Robby Müller’e saygı duruşu

Jim Jarmusch ve grubu SQÜRL (Carter Logan & Jim Jarmusch) sinematograf Robby Müller’e adanmış yeni albüm Some Music For Robby Müller’i duyurdu.2009 yılında New York’ta Jarmusch’un fimlerine soundtrack albümleri yapmak için kurulan SQÜRL, o zamandan beri Only Lovers Left Alive, Paterson ve geçtiğimiz haziran ayında vizyona giren The Dead Don’t Die filmleri için müzikler yapmış ve 2017’de EP #260 adıyla gelen bir dizi de EP yayınlamıştı.

SQÜRL’ün yanı sıra Only Lovers Left Alive albümünde de birlikte çalıştığı ud sanatçısı Josef Van Wissem’le duo çalışmalarına devam eden Jarmusch, son Wissem & Jarmusch albümü An Attemp to Draw Aside Well’in ardından bu sefer direksiyonu geçtiğimiz sene hayatını yitiren ışığın ustası Robby Müller’e kırıyor. Some Music for Robby Müller, Jarmusch’la Down By Law filminden başlayarak Mystery Train, Dead Man, Ghost Dog, Coffee and Cigarettes gibi filmlerde çalışmış Müller’e saygı duruşu olmasının yanında, Claire Pijman imzalı Living the Light:Robby Müller belgeselinin de soundtrack albümü olacak.

Instagram hesabından yapılan açıklamada “Claire’in belgeseli için bestelediğimiz müzikler Robby’nin ruhunun aydınlık ve hoş parçaları tarafından yönlendirilsin istedik. Müller’in ‘sihirli saat’ sırasında ortaya çıkan özel ışığa ve trenlerden arabalara, belli mimari yapıların hüznünden yaşayan tüm canlılardan yayılan coşkun enerjiye duyduğu aşkı aktarmaya çalıştık” diyen SQÜRL, bize Müller’in gözünün şiirlerini dinletecek gibi duruyor.

Ön siparişlere açılmış olan albüm 31 Ocak’ta Sacred Bones’tan çıkacak. Şarkı listesi ve albümden ilk tekli “Robby’s Theme” aşağıda.

Some Music For Robby Müller

01-Robby’s Theme
02-Dutch Light on Silver Water
03-In a Lonely Place
04-Magic Hour
05-While Vermeer Was Sleeping
06-Robby’s Theme (Variation)

Yazı: Koray Soylu