JK Rowling’in ilk iki “Harry Potter” kitabını yazarken oturduğu sandalye 394.000 Dolar’a satıldı

Harry Potter ve büyülü dünyasıyla ilgili çeşitli objelerin şaşırtıcı fiyatlara satıldığı müzayedeler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Serinin yaratıcısı JK Rowling’in 1995 yılında Harry Potter‘ın ilk iki kitabını yazdığı dönemde evinde çalışırken oturduğu sandalye de tam 394.000 Amerikan Doları karşılığında alıcı buldu.

2002 yılında Rowling tarafından üzerine çeşitli yazılar yazılarak National Society for the Prevention of Cruelty to Children’a (Ulusal Çocuklara Yönelik Kötü Muameleyi Önleme Derneği) satılması için bağışlanan sandalye, Rowling’in Edinburgh’daki dairesinde yer alan dört sandalye arasında “en rahat olanı”ymış. Sandalyenin üzerinde çeşitli yerlerde yer alan yazılarda “You may not / find me pretty ~ / but don’t judge / on what you see” (Beni güzel bulmayabilirsin / Ama gördüklerinle bir yargıya varma) ve “I wrote / Harry Potter / while sitting / on this chair” (Harry Potter’ı bu sandalyede otururken yazdım) cümleleri yer alıyor. Ayrıca sandalyenin alt kısmında da Gryffindor yazıyor.

harry-potter-chair-625x1016

2002 yılında JK Rowling’in müzayedeyi kazanan kişi için yazdığı mektupta sandalyenin ilk iki Harry Potter kitabını yazarken daktilosunun başında kendini desteklediğini ve nostaljik tarafının bu sandalyeye artık sahip olmadığı için çok üzgün olduğunu dile getiriyor.