John Cale ile bitişlere dair beyin jimnastiği

Yazı: Ayşenur Kaptanoğlu

Besteci ve The Velvet Underground’un kurucu üyesi John Cale, solo diskografisini genişletmeye devam ediyor. 2023 başlarında övgüler toplayan albümü MERCY’yi yayımlayan Galli müzisyen, POPtical Illusion adlı yeni koleksiyonunu video klibiyle paylaştığı bir şarkı eşliğinde duyurdu. 14 Haziran’a tarihlenen albümün ön teklisi “How We See The Light”, bazı sayfaları kapamanın ve tekrar başlamanın kırılganlığı hakkında düşünmek için bir alan yaratıyor.

Karmaşık ve dinamik bir yapıya sahip şarkı; bir akışta hissettiren ritmik unsurlar, piyano ve arka planda yayılan çeşitli seslerle karşılıyor. Duyduğumuz her bir tınının birbiriyle senkron hâlinde ilerlediği müziğe, John Cale duygusal bir değişim ve dönüşüm sürecine dair düşüncelerini anlattığı sözler bırakıyor: “Can I close another chapter / In the way we run our lives?” (Hayatlarımızı yürütme şeklimizde başka bir bölümü kapatabilir miyim?), “More decisive in the future / Or deliberate in the end” (Gelecekte daha kararlı yoksa temkinli mi olmalıyım?)

John Cale, bir ilişkinin sona ermesinin bir “bitiş” olarak algılanmasından ziyade, kişinin ilişki deneyimlerinden ders çıkararak kendini geliştirmesine, öğrenme şansı elde etmesine, beklenmedik yerlere yol alıp gitmesine ve yeni bir maceranın ufkuna yelken açılmasının ihtimal dehlizlerinde geziniyor. Eşlik eden video klip de parçanın verdiği hissiyatla benzer bir etkiye sahip. Kâğıttan yapılmış kafalara sahip karakterlerle beraber günlük yaşamın içinden kimi zaman sıkıştığımız aşkla, işle, yaşamla ilgili bir kesit sunulmuş. Tatlı bir iç burukluğu yaşatan klibin yönetmeni Pepi Ginsberg.

POPtical Illusion hakkında

Pandemi sürecinde zihninde bir şeylerin değiştiğini söyleyen John Cale, 80 yaşına yaklaşırken kendi dönemi meslektaşlarının çoğunun yaşamadığı bir şeyleri deneyimlediğini fark etmiş. Bu yaşadıklarını belgelemek isteyen müzisyen bir yıldan biraz fazla bir sürede 80 şarkı yazmış ve insanlık hâllerinin geniş yelpazesini topluca gözden geçirmiş. 

Bu yelpazede onu mizah, hayal kırıklığı, pişmanlık, bağışlama ve keder ağırlarken yaşam deneyiminin iç içe geçmiş tüm halkaları yazımına ve müziğine ilham olmuş. Ayrıca tutkulu bir hip hop dinleyicisi olan John Cale, albüm hazırlık sürecinde bu janrın teknolojiyi müzikle harmanlayarak çok boyutlu dokular oluşturmasından ve şaşırtıcı melodiler inşa etmesinden de ilham almış.

Prodüktörlüğünü John Cale ve uzun süredir beraber çalıştığı Nita Scott’un üstlendiği koleksiyon 13 şarkıdan oluşuyor. Animal Collective, Sylvan Esso, Laurel Halo, Thei Shi ve Aktris’in katkılarının da yer aldığı POPtical Illusion, Double Six / Domino etiketiyle yayımlanacak.

Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

John Cale – POPtical Illusion

01- God Made Me Do It (don’t ask me again)
02- Davies and Wales
03- Calling You Out
04- Edge of Reason
05- I’m Angry
06- How We See The Light
07- Company Commander
08- Setting Fires
09- Shark-Shark
10- Funkball the Brewster
11- All To the Good
12- Laughing In My Sleep
13- There Will Be No River