Joker devam filmi resmiyet kazandı

Joker’ın devam filmi için yönetmen Todd Phillips’in Warner Bros. ile anlaşmaya “oldukça yaklaşmış” olduğunu duymamız üzerinden 48 saat geçti ki paylaşılan bir Instagram gönderisiyle, kulislerden gelen fısıltılar da gerçeklik kazandı. 76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan ve En İyi Film dâhil 11 dalda Oscar adaylığı elde eden Joker (2019) sonrası, Arthur Fleck’in öyküsü kaldığı yerden devam ediyor.

Senaryo nüshasının paylaşılan kapağına göre filmin adı Joker: Folie a Deux olarak belirlenmiş. “İki insanın paylaştığı psikotik bozukluk” anlamına gelen “folie a deux” teriminden hareketle, anlatıya Harley Quinn’in dâhil olma ihtimalinden söz ediliyor fakat kendisine Margot Robbie’nin hayat vermesi, karakterinin başka bir evrene ait olması sebebiyle pek olası değil.

Paylaşımdan çıkarılan iki bilgi daha var öte yandan. İlki: Joaquin Phoenix, kariyerinin ilk Oscar ödülüne uzandıran ikonik rolüne resmen dönüyor. Senaryoyu okurken fotoğrafı paylaşılan Phoenix olmadan bir devam filminin çekilmesi mümkün değildi elbette. Şimdiye kadar konu hakkında net açıklamalar yapmaktan uzak durmuş olsa da bir röportajında “karakterin daha keşfedilebilecek alanları olduğunu düşündüğünü” söylemiş, bir devam projesine açık kapı bırakmıştı Phoenix. Paylaşımdan vakıf olduğumuz bir diğer detay ise The Fighter ve 8 Mile gibi yapımlar için de kalem oynatmış senarist Scott Silver’ın, Joker sonrası Todd Phillips ile tekrar iş birliğine gidiyor olması…

Gerçekçi bir tona sahip sinema dilinde Martin Scorsese filmografisinden ciddi izler taşıyan, baş karakterini veya dünyasını ehlileştirmeye çabalamayan Joker; seyirci tarafından da çoğunlukla övgülerle karşılanmış, 18+ yaş sınırına rağmen dünya genelinde 1 milyar dolar hasılat barajını aşabilmiş ilk film olarak rekor kırmıştı. Kalabalıklar içinde yalnız bir hayat sürüp gittiği her yerde zorbalığa maruz kalan Arthur Fleck’in gerçeklikten gitgide kopuşu ve başarısız bir komedyenden DC evreninin meşhur kötüsü Joker’a dönüşme sürecini izlemiştik filmde.