Resmiyet kazandı: Yeni Harley Quinn’imiz Lady Gaga

76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan ve En İyi Film dâhil 11 dalda Oscar adaylığı elde eden Joker (2019) sonrası, Arthur Fleck’in öyküsü kaldığı yerden devam ediyor. Joaquin Phoenix’in role geri döneceği, Todd Phillips’in tekrar yönetmen koltuğuna oturacağı Joker: Folie a Deux’nün başrollerinden birine Lady Gaga’nın hayat vereceği konuşuluyordu. Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla, yeni Harley Quinn’imizin Lady Gaga olduğu netleşti.

“İki insanın paylaştığı psikotik bozukluk” anlamına gelen “folie a deux” teriminden hareketle, filmin adının Harley Quinn ve Joker arasındaki bağa işaret ettiğini tahmin etmek güç değil. Bu durumda Lady Gaga’nın ekran süresinin fazla olacağını ve yine ödül sezonunun radarına girecek, iddialı bir performansla karşımıza çıkacağını farz edebiliriz. Kendisine Oscar adaylığı getiren A Star Is Born sonrası, House of Gucci’deki performansıyla karışık eleştiriler toplayan Gaga; bakalım Margot Robbie’nin başarılı Harley Quinn portresini aşabilecek bir iş ortaya çıkarabilecek mi… Filmin müzikal türünün temsilcisi olacağı hesaba katılınca, üstüne cuk oturacak bir rol gibi durmakta.

Gerçekçi bir tona sahip sinema dilinde Martin Scorsese filmografisinden ciddi izler taşıyan, baş karakterini veya dünyasını ehlileştirmeye çabalamayan Joker; seyirci tarafından da çoğunlukla övgülerle karşılanmış, 18+ yaş sınırına rağmen dünya genelinde 1 milyar dolar hasılat barajını aşabilmiş ilk film olarak rekor kırmıştı. Kalabalıklar içinde yalnız bir hayat sürüp gittiği her yerde zorbalığa maruz kalan Arthur Fleck’in gerçeklikten gitgide kopuşu ve başarısız bir komedyenden DC evreninin meşhur kötüsü Joker’a dönüşme sürecini izlemiştik filmde.

Joker: Folie a Deux’nün 4 Ekim 2024’te vizyona gireceğini ekleyelim.