DC Comics’in Joker antolojisindeki duraklardan biri Türkiye

Yazı: Güven Yalın

DC Comics, 2021 sonbaharında Batman: The World (Batman: Dünya) adlı bir antolojiyi hayata geçirmişti. Kara Şövalye’nin 14 ülkede geçen macerasının her bölümü, ilgili ülkeden bir yazar ve çizer tarafından yaratılmış; Türkiye’den de Ertan Ergil ve Ethem Onur Bilgiç projede yer almıştı. Şimdi de başka bir Gotham sakini dünya turuna çıkıyor: Joker.

Yayınevinin son yıllarda en büyük yankı uyandıran işlerinden biri olan The World temasını devam ettirmesi sevindirici. Hem karakterin dünya çapında gördüğü ilgi hem de 4 Ekim’de vizyona girecek Joker: Folie à Deux filmini göz önüne alınca; Joker seçimi de şaşırtıcı değil elbet. Bu kez 13 ülkeden yaratıcı kalemlerin bir araya geleceği derlemede çizgi roman meraklılarını heyecanlandıracak bazı isimler bulunuyor: Geoff Johns, Satoshi Miyagawa, David Rubin, German Peralta, Alvaro Fong Varela ve Jason Fabok. 

Henüz tüm kadro açıklanmış değil ama Türkiye’nin yine antolojinin duraklarından biri olduğunu biliyoruz. DC Comics, duyurusunda şu tür ipuçları vermiş:

Joker, İspanya’da tatildeyken ne yapar? Almanya ve Türkiye’de Joker kopyaları yaratarak başkalarına, kendi adımlarını takip etmek için nasıl ilham verdi? Kamerun’daki bir Joker nasıl ilham bulur? Bu soruların cevaplarını, yalnızca her ülkenin üst düzey yazar ve çizerleri; popüler kültürün en zorlayıcı karakterlerinden birini kutlayan eşsiz hikâyeleriyle verebilir.

17 Eylül’de piyasaya sürülecek 184 sayfalık Joker: The World’ün aynı gün İspanya, Almanya, İtalya, Brezilya, Meksika, Çekya, Türkiye, Japonya, Kore, Kamerun, Polonya ve Arjantin’de dükkânların raflarında olacağı vurgusu yapılmış. Merakla bekliyoruz.