Dünyayı Jimi Hendrix kurtaracak

Yazı: Güven Yalın

Popüler kültürün her kanadıyla dirsek temasını korumaya özen gösteren Titan Comics, son olarak Quentin Tarantino’nun mirası ve çalkantılı yaşamına odaklanan Quentin by Tarantino çizgi romanı ile gündemimizeydi. Bu kez bir Jimi Hendrix macerası ile karşımıza çıkıyor yayınevi: Jimi Hendrix: Purple Haze. 

Rock müzik tarihinin en yetenekli gitaristi olarak anılan Jimi Hendrix, bu kez galaksiler ve zamanlar arası yolculuk yapan bir kahramana dönüşüyor. Kasımda raflarda olması planlanan çizgi roman için Jimi’nin kardeşi Janie Hendrix ile ortaklaşılmış. Mellow Brown ve DJ Benhameen’in kaleminden çıkan hikâyeyi Tom Mandrake resimlemiş. Kendisinin işlerine Batman, Suicide Squad ve Shazam! gibi popüler DC Comics serilerinden aşina olabilirsiniz.

128 sayfa uzunluğundaki çizgi romanda Jimi Hendrix, kendi alamet-i farikası olan sesinin gizli gücünü ortaya çıkaracak büyülü bir tılsımın peşine düşüyor. Bu tehlikeli arayışında kendini galaktik bir güç cehennemine karşı mücadele ederken buluyor.  Bu kez, müziği susturup tüm canlıları köleleştirmeyi isteyen bu güçlere karşı rock’n’roll’a hasret kalmış insanlığı özgürleştirmek için gitarına sarılacak Jimi. 

Janie Hendrix’in çizgi maceraya dair yaptığı ilk yorumlar şöyle: “Jimi, müziğiyle zaman ve mekânı aşarak nesiller boyu geleceğe sıçradı. Birçokları için gerçek bir hayranlık uyandıran başka bir dünyaya sahipti. Jimi’yi zaman yolcusu, özgürlük savaşçısı ve sihirli bir müzisyen olarak tanıtan bir bilim kurgu öyküsünün anlatılması heyecan verici. Bu kitap, Jimi Hendrix müziğinin ne olduğunun harika bir tasviri.”

Hendrix: Electric Requiem

Jimi Hendrix, daha önce de birçok kez çizgi roman sayfalarında karşımıza çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl Ablaze Publishing etiketiyle piyasaya çıkan Hendrix: Electric Requiem de en son örneklerden. Mattia Colombara ve Gianluca Maconi ikilisinin hayat verdiği çizgi roman, efsanenin çocukluk yıllarından başlayıp bir rock yıldızına evrilme sürecini belgeliyor.