Mirası ve çalkantılı yaşamıyla Tarantino, çizgi roman sayfalarında

Yazı: Eylül Ege

Quentin Tarantino’nun iniş çıkışlarla dolu hayatı ve yönetmenlik kariyeri, Titan Comics etiketiyle çizgi romana uyarlandı. Quentin by Tarantino adlı biyografiyi hazırlayan yazar, çizer ve manga eğitmeni Amazing Améziane, birinci şahıs anlatısını benimseyerek yönetmenin, California’daki mütevazı bir video dükkânında çalıştığı dönemden Reservoir Dogs, Pulp Fiction gibi yapımlarla çığır açışına ve filmografisindeki son durak olan dokuzuncu uzun metrajı Once Upon A Time In Hollywood’a varışına uzanıyor.

Çizgi romanın, detaylarda kaybolmayı sevenler için bir hazine vadeden kapağında yok yok. Pulp Fiction afişindeki Uma Thurman pozisyonunu almış, Kill Billdeki ayakkabıları giymiş Tarantino merkezde; etrafı elbette kan revan içinde. Görsel üzerinde, filmlerinde yer verdiği kurgusal burger zinciri Big Kahuna’ya ait paketler, Oscar heykelciği, en sevdiği Godard filmi Bande à part’ın posteri, Jackie Brown adıyla sinemaya uyarladığı Elmore Leonard romanı Rum Punch ve hayatından daha pek çok iz yakalamak mümkün.

Titan Comics’ten Duncan Baizley, son 40 yılda sinema perdesine getirdiği ikonikleşmiş anlarla Quentin Tarantino’nun tartışmasız son büyük yönetmen olduğunu vurguluyor. Tarantino evrenini “Filmleri, birlikte büyüdüğü kitaplar ve çizgi romanların yanı sıra türlere, yönetmenlere ve yıldızlara aşk mektupları.” sözleriyle tarif eden Baizley’e göre yönetmenin üretimleriyle yakından ilgilenen biri olarak Amazing Améziane, bu görev için biçilmiş kaftan. Zira dokunduğu anlatılara kattığı stilistik evrimler ve unutulmaz diyaloglarla Tarantino’ya yakın seyreden yapılar kuran biri; yönetmenin işlerinin de meraklısı aynı zamanda. Améziane’nin, Dark Horse’un çok ilgi gören Muhammad Ali biyografisinde de parmağı vardı.

Tarantino cephesinde ise gündem yoğun. 10. ve görünüşe göre son filmi olan The Movie Critic için bu sonbaharda sete girilecek. Yönetmenin 2023 planları arasında Once Upon A Time In Hollywood’dan aşina olduğumuz, Jake Cahill’in öyküsünü anlatan Bounty Law adlı sekiz bölümlük bir dizi çekmek de var. 

Quentin by Tarantino, 17 Ekim’de raflarda olacak.